Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak uratować pachirę?

Wiesław Gawryś/KJ

Proszę o pomoc dla pachiry. Przez dwa lata rosła bardzo ładnie, ale po jesiennym przesadzeniu jej liście zaczęły gwałtownie zasychać.  Teraz jest prawie łysa. Pyta Halina Jelonek, Świebodzin

Pachira
Pachira
Fot. Shutterstock/Neon Lilith Photography

Pachira gubi liście

Na przesłanych liściach pachiry nie występują żadne patogeny ani szkodniki. Tak więc przypuszczalnie przyczyną zaistniałych kłopotów były czynniki zewnętrzne. Jeśli po przesadzeniu roślina ma uszkodzone korzenie, to się osłabia, czasami bardzo znacznie.

Podlewanie pachiry (Pachira aquatica)

Dlaczego pachira gubi liście?

Jesienią jest mało światła, a zanim zaczną grzać kaloryfery, w mieszkaniach panuje chłód. Natomiast później, przy gorących kaloryferach brakuje jej wilgoci w powietrzu. To nie są dobre warunki dla regeneracji rośliny. Pachira bowiem do dobrego rozwoju potrzebuje ciepła (18-24oC) i dużo światła. Suchego powietrza też nie lubi. Wiosną powinna jednak odżyć. Jeśli mocno się ogołociła, właściwie należałoby przyciąć jej gałązki do 1/3-1/2 długości, tak by uzyskać zgrabną zwartą koronę, która po takim zabiegu ładnie się zagęści. Jeśli w mieszkaniu jest nadal sucho, warto zraszać młode liście. Jednak nie stawiajmy pachiry na południowym parapecie, bo może ulec przypaleniu. W lekkim oddaleniu od okna będzie jej znacznie lepiej. Od maja do jesieni zasilajmy ją co dwa tygodnie umiarkowanymi dawkami nawozów dla roślin zielonych.

Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych. Choroby roślin zimą

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak uratować pachirę?