Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Letnie narcyzy - jak to możliwe?

WIESŁAW GAWRYŚ:

W marcu kupiłem paczkę cebul narcyzów. Na etykiecie widnieje napis "narcyzy letnie". Ulotka głosi, że cebule sadzi się wiosną i po 8 tygodniach można wąchać kwiaty. Jak to możliwe, przecież narcyzy sadzimy w gruncie jesienią? Jan Bobkowski

Narcyzy, kwiaty cebulowe. Narcyzy posadzone wiosną zakwitną latem
Narcyzy, kwiaty cebulowe. Narcyzy posadzone wiosną zakwitną latem
Fot. Leungchopen / Shutterstock
Rośliny cebulowe odznaczają się sezonowością kwitnienia. Oznacza to, że następuje ono w konkretnym czasie, poza tym u większości gatunków trwa krótko.

Aby rośliny te zakwitły, ich cebule muszą przejść okres spoczynku oraz zostać poddane działaniu odpowiednich temperatur, w określonej kolejności. Gdy rosną one w gruncie, proces ten jest samoczynny.

Po wiosennym kwitnieniu gatunki te rozwijają się przez krótki okres, a następnie ich liście zamierają i cebule zapadają w stan spoczynku. Wtedy cebulki wykopujemy i przechowujemy na sucho (niektóre gatunki można pozostawić w gruncie). Jesienią zaś sadzimy je ponownie w ziemi, gdzie się ukorzeniają, a wiosną znów zakwitają.

Poznanie okresów rozwojowych roślin cebulowych stało się podstawą do opracowania zasad przyspieszania bądź opóźniania ich kwitnienia. Proces ten ogrodnicy nazywają pędzeniem.

W warunkach domowych mamy ograniczone możliwości takiego działania. Natomiast nowoczesne technologie uprawowe pozwalają tak precyzyjnie sterować procesem kwitnienia roślin cebulowych, że następuje ono z dokładnością niemal do dnia. Nie dziwi więc, że w handlu pojawiły się cebule "preparowane", które posadzone wiosną do doniczek lub gruntu zakwitną latem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Letnie narcyzy - jak to możliwe?