Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak sadzimy grzybienie? [PORADA EKSPERTA]

Alicja Gawryś

Po raz pierwszy kupiłem młode lilie wodne, czyli grzybienie. Czy to prawda, że lepiej posadzić je w specjalnym koszu? Jacek Myszyński

Kwiaty i liście grzybieni znajdują się na powierzchni wody. Bulwa rośnie w podłożu.
Kwiaty i liście grzybieni znajdują się na powierzchni wody. Bulwa rośnie w podłożu.
Fot. Shutterstock: Hamiza Bakirci
Rzeczywiście - takie kosze dla grzybieni (Nymphea) można nabyć w centrach ogrodniczych. Są to plastikowe ażurowe pojemniki o szerokości 30-35 cm i głębokości 15-20 cm. Rozmiar wybieramy w zależności od siły wzrostu zakupionej odmiany. Dno pojemnika wykładamy kawałkiem juty i wsypujemy do środka zwilżoną ziemię. Bulwy grzybieni umieszczamy w taki sposób, by ich górna część z pąkami znalazła się ok. 4 cm poniżej krawędzi kosza, po czym dosypujemy ziemi, ugniatając ją wokół bulw. Pąki muszą pozostać kilka centymetrów powyżej poziomu podłoża. Następnie mocno podlewamy posadzoną bulwę.

Proszę pamiętać, że grzybienie są roślinami strefy głębokiej wody, więc powinny rosnąć w taki sposób, by ich liście o długich ogonkach pływały po powierzchni lustra wody, a bulwa rosła na dnie. W zbiorniku najlepiej umieścić je, używając sznurów. Przywiązujemy je do krawędzi kosza i na ich końcach robimy pętle. Trzymając za pętle, spuszczamy w dół zbiornika na głębokość odpowiednią dla danej odmiany (informacja o głębokości sadzenia powinna być na etykiecie rośliny). Najlepiej wcześniej wyznaczyć dokładne miejsce sadzenia, a wówczas czynność przebiegnie sprawniej.

Grzybienie sadzimy w oczku wodnym od wiosny do końca lata. Jesienny termin jest na to za późny, bo rośliny nie zdążyłyby się dobrze ukorzenić przed zimą.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak sadzimy grzybienie? [PORADA EKSPERTA]