Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Irga pozioma (Cotoneaster hrizontalis)

Wiesław Gawryś

Prezentujemy dekoracyjny krzew, wykorzystywany jako roślina zadarniająca, oraz okrywowa

SLOWA KLUCZOWE: jesien
Fot. Monika Pawlonka/Zwišzek Szkółkarzy Polskich
Irgi (Cotoneaster) to krzewy często sadzone w ogrodach. Nic dziwnego - są bardzo dekoracyjne, a niektóre z nich można wykorzystywać jako rośliny zadarniające (zastępujące trawnik) czy okrywowe, inne jako swobodnie rosnące krzewy lub materiał na żywopłoty.

Jednym z najczęściej spotykanych gatunków jest irga pozioma (C. horizontalis). Pochodzi z zachodnich Chin i jest niewysokim (0,6-0,8 m) krzewem, szeroko rozrastającym się na boki. Poziomo rozpostarte pędy są silnie i bardzo regularnie rozgałęzione, a w stanie bezlistnym przypominają nieco rybi szkielet. Drobne, eliptyczne lub niemal okrągłe liście są ciemnozielone, błyszczące, a jesienią ładnie przebarwiają się na czerwono lub pomarańczowo. Irga pozioma obficie kwitnie od połowy maja do połowy czerwca, a od końca lipca zachwyca licznymi jaskrawoczerwonymi, błyszczącymi owocami, które utrzymują się do połowy grudnia lub niekiedy do końca zimy. Barwne liście oraz owoce są niewątpliwie największą ozdobą krzewu.

Niestety, irga pozioma nie jest całkiem odporna na mróz i w surowe, bezśnieżne zimy może przemar-zać do granicy śniegu lub nawet do ziemi (strefa 6a). Na szczęście zwykle szybko się regeneruje.

Jest łatwa w uprawie, ma niezbyt wysokie wymagania glebowe, najlepiej rośnie w podłożu lekkim, przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym, o odczynie od słabo kwaśnego aż po słabo zasadowy. Źle się czuje w podłożu mokrym i ciężkim. Roślina jest wybitnie światłolubna, w miejscach ocienionych ma znacznie brzydszy pokrój oraz źle owocuje. Wytrzymuje suszę.

Świetnie nadaje się do ogrodów i zieleni osiedlowej. Może być wykorzystywana jako roślina okrywowa, sadzona w większych ogrodach skalnych i na murkach. Dobrze znosi przycinanie, ale jest wrażliwa na zachwaszczenie - przed posadzeniem podłoże trzeba dobrze oczyścić z chwastów wieloletnich.Poziomo ropostarte gałęzie szczelnie okrywają ziemię.

Najwiekszym atutem irgi poziomej są pięknie wybarwiające się liście i owoce.

    Więcej o:

Skomentuj:

Irga pozioma (Cotoneaster hrizontalis)