Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy żywotnikowiec zniesie mrozy? [Porada eksperta]

Alicja Gawryś mgr inż. ogrodnictwa

W ogrodzie botanicznym we Francji zachwyciłem się żywotnikowcem japońskim. Czy to drzewo mogę posadzić w swoim ogrodzie? Czy przetrzyma nasze zimy (mieszkam pod Gorzowem Wlkp.)? Daniel Gadacz

Thujopsis dolobrata at UBCBG
Na dolnej stronie gałęzi żywotnikowca widać wzorki utworzone przez białe gruczołki żywiczne.
Fot. FLICKR

Alicja Gawryś: Żywotnikowiec (Thujopsis dolabrata), kuzyn żywotnika, rzeczywiście jest pięknym drzewem o pokroju szerokiego stożka. Jego ozdobą są szerokie lśniące łuski z charakterystycznym rysunkiem na dolnej stronie. Gatunek ten rośnie powoli, po 30 latach osiągając  wysokość około 3 m.

Istnieje też jego miniaturowa odmiana 'Nana' tworząca szerokie poduchy o wysokości zaledwie 30 cm. Tę polecamy do małych ogrodów i na rabaty.

Żywotnikowiec nie jest w pełni odporna na mróz i we wschodnich rejonach kraju podczas ostrych zim może przemarzać. Poleca się go do sadzenia w strefie mrozoodporności 6b. Gorzów Wielkopolski znajduje się w strefie 7a, ma więc jeszcze bardziej łagodny klimat niż strefa 6b, może Pan zatem z powodzeniem uprawiać to drzewo lub jego odmiany (również te o barwnych łuskach: 'Variegata' - pstrych i 'Aurea' - złocistych).

Proszę jednak pamiętać, by roślinę posadzić w miejscu cienistym lub półcienistym, osłoniętym od wiatru. Gatunek ten lubi gleby żyzne, lekko wilgotne, nie wolno więc zapominać o podlewaniu go w czasie suszy.

 

Alicja Gawryś
mgr inż. ogrodnictwa

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy żywotnikowiec zniesie mrozy? [Porada eksperta]