Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie rośliny posadzić na brzegu strumienia?

Alicja Gawryś

Przez mój ogród płynie wartki strumień. Uregulowaliśmy i wzmocniliśmy jego brzegi. Chcielibyśmy posadzić tu rośliny. Doradźcie, proszę, jakie. Pyta: Dorota Lipska

PODŁOŻE przy brzegu strumienia jest stale wilgotne. Dobrze się tu czują rośliny lubiące wilgoć.
PODŁOŻE przy brzegu strumienia jest stale wilgotne. Dobrze się tu czują rośliny lubiące wilgoć.
Fot. StudioSmart shutterstock

 

Alicja Gawryś

Alicja Gawryś: Skoro strumień jest naturalny, proponuję, by jego brzeg zdobiły nasze krajowe gatunki. Wilgociolubnych roślin o efektownych kwiatach bądź liściach nie brakuje w naszej florze i w ogrodzie łatwo je będzie utrzymać w dobrej kondycji.

Niektóre, jak np. przęstka, tatarak, sit czy kosaciec żółty, mogą rosnąć w płytkiej wodzie. Gdy po wiosennych roztopach wzrośnie jej poziom, gatunki te wytrzymają krótkotrwałe zalanie aż po wierzchołki. W miejscach położonych nieco wyżej nad brzegiem strumienia doskonałymi roślinami będą kaczeńce (np. pełne), mięta oraz niezapominajka błotna z jej odmianami, czermień błotna o dekoracyjnych kwiatach, a później owocach, a także wełnianka o kosmatych owocostanach. Z gatunków wyższych polecam kosaciec syberyjski, trojeść oraz sadziec, oblegany podczas kwitnienia przez roje motyli.

Tam zaś, gdzie brzeg strumienia jest pochyły, możemy posadzić rośliny typowe dla wilgotnych łąk: firletki, kuklik zwisły, różne gatunki pierwiosnków, wiązówkę błotną. A jeśli marzą nam się gatunki chronione, jak storczyki albo ciemiężyca, pamiętajmy, by pochodziły one z legalnego zakupu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie rośliny posadzić na brzegu strumienia?