Jakie rośliny sadzimy z gołym korzeniem

Alicja Gawryś

Zakładam ogród przy domu. Chciałbym jeszcze tej jesieni posadzić trochę drzew i krzewów. Dla jakich gatunków ta pora roku będzie odpowiednia? Pyta: Jakub Zarzeczn

SADZĄC DRZEWKO, pilnujmy, by pień nie odchylił się od pionu. Warto też przywiązać go do palika.
SADZĄC DRZEWKO, pilnujmy, by pień nie odchylił się od pionu. Warto też przywiązać go do palika.
Fot. MNStudio shutterstock

 

Alicja Gawryś

Alicja Gawryś: Dopóki ziemi nie ściął mróz, można sadzić wiele drzew owocowych, jak jabłonie, grusze i śliwy. Kupujemy je zwykle bez bryły ziemi, czyli z gołym korzeniem. Wstrzymałabym się natomiast z sadzeniem brzoskwiń ze względu na możliwość ich przemarznięcia. Za to posadzone teraz maliny, jeżyny, porzeczki i ag-rest do mrozów zdążą się zakorzenić, a ich system korzeniowy będzie miał także wiosną sporo czasu na rozbudowanie się.

Również wiele ozdobnych drzew liś-ciastych, jak brzozy, dęby, graby, jarzęby, klony i lipy, można sadzić jesienią z gołym korzeniem. Zwyczajowo w tym terminie, ale najpóźniej do końca października, sadzimy także wykopane bezpośrednio z gruntu róże. Jeszcze w listopadzie można sadzić odporne na mróz krzewy ozdobne: tawuły, pęcherznice, ligustry i zakładać z nich żywopłoty. W tym wypadku trzeba kupić sporo egzemplarzy, warto wybierać więc tańsze, z gołym korzeniem.

Rośliny sadzimy pojedynczo w wykopanych wcześniej dołkach o głębokości dostosowanej do długości korzeni (nie wolno ich podwijać). Zależnie od wymagań rośliny dołki zaprawiamy kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Gdy ziemia jest ciężka i wilgotna, wsypujemy na dno kilkucentymetrową warstwę drenażu (np. tłucznia). W przypadku żywopłotów rowek wykopujemy przy rozciągniętym sznurku i w nim ustawiamy rośliny. Korzenie rozkładamy równomiernie (raczej ich nie przycinamy), po czym zasypujemy je ziemią.

Skomentuj:

Jakie rośliny sadzimy z gołym korzeniem