Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]

Alicja Gawryś

Gdy kupiłam niedośpian, był uroczą roślinką w kropki. Teraz jego pędy wydłużyły się, dolne liście zaschły, a okaz wygląda brzydko. Co mogę zrobić? Pyta: Aleksandra Król

Niedośpiany występują w kilku barwnych odmianach.
Niedośpiany występują w kilku barwnych odmianach.
Fot.: Arina P Habich

 

Alicja Gawryś Alicja Gawryś

Alicja Gawryś, mgr inż. ogrodnictwa: Niedośpian (Hypoestes) można utrzymaćw dobrej kondycji, często go przycinając. Nawet z wyciągniętych i bezlistnych pędów może się ładnie odrodzić, o ile tylko skrócimy go nad 3.-4. oczkiem (pąkiem), licząc od dołu.

Warto też przy okazji przesadzić roślinę do świeżej ziemi uniwersalnej. Donicę ustawiamy w dobrze oświetlonym miejscu (ale nie przy południowym oknie) i regularnie podlewamy. Gdy pojawią się nowe przyrosty, uszczykujemy je (obrywamy ich końcówki) na tej samej wysokości. Dzięki temu niedośpian się zagęści, a po 2-3 miesiącach utworzy zgrabną kulkę.

Niedośpian nawozimy jedną z odżywek do roślin zielonych, co 14 dni, od marca do września. Odcinki pozostałe po skróceniu pędów można pociąć na sadzonki i ukorzenić je w piasku zmieszanym z ziemią uniwersalną. Trzeba tylko pamiętać o codziennym ich zraszaniu. Korzenie pojawią się po 3-4 tygodniach. Sadzonki uszczykujemy i przesadzamy po kilka do doniczek.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]