Buki tracące intensywną czerwoną barwę

Odpowiada: Piotr Syga

Mam w przydomowo-spółdzielczym ogródku posadzone buki o czerwonych i zielonych liściach przeznaczone na mini żywopłot. Nieomal od dziesięciu lat drzewka rosną bardzo ładnie, jednakże niektóre z nich tracą intensywną czerwoną barwę stając się zielone. Proszę o pomoc jak można przywrócić i utrzymać czerwoną kolorystykę, na której mi bardzo zależy. Pozdrawiam. Maria Bach

Drzewka w Pani żywopłocie były rozmnażane z nasion dlatego ich cechy nie są jednakowe. Są to buki formy czerwonolistnej (f. purpurea ), które wiosną mają ciemnoczerwone zabarwienie, stające się później mniej lub bardziej zielone. U niektórych okazów intensywność czerwonego koloru zanika z wiekiem. Tak więc zabarwienie liści poszczególnych egzemplarzy w Pani ogródku jest ich indywidualną cechą. W przypadku roślin rozmnażanych z nasion nie ma mowy aby wszystkie były jednakowe. Można jednak z nich wybrać najładniejsze okazy i starać się je dalej rozmnażać, lecz tym razem przez szczepienie. W ten sposób można trwale powielić ich cechy; w ten sposób ogrodnicy-szkółkarze otrzymują odmiany bardziej szlachetne takie jak buki 'Purpurea' czy 'Atropunicea', wyróżniające się purpurowym kolorem liści przez cały sezon.

Czytaj także:

Leczymy bukiJeśli masz jakiś kłopot ze swoim ogrodem i szukasz porady - zrób zdjęcie i przyślij opis do nas na adres:e-ogrody@agora.pl Postaramy się pomóc.Skomentuj:

Buki tracące intensywną czerwoną barwę