Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zagęścić świerk srebrny

Odp. Piotr Syga

Zwracam się z uprzejmą prośbą o poradę. Mam kilka drzewek na działce, w tym jeden świerk srebrny przy tarasie (moja wizytówka). Drzewko ma ok.2m jednak wydaje mi się że ma zbyt ubogie (rzadkie) gałązki. Kolega doradził mi abym ze wszystkich gałązek poobcinał końcówki - wówczas zgęstnieje. Jednak obawiam się tego, dlatego proszę Was fachowców o poradę. Proszę mi napisać czy jest to skuteczny sposób, a jeżeli tak to kiedy najlepiej to zrobić i w jaki sposób. Z poważaniem Sokołowski

Ten świerk srebrny ma rzadkie gałązki. Jak można go zagęścić?
Ten świerk srebrny ma rzadkie gałązki. Jak można go zagęścić?
Fot. Archiwum czytelnika


To prawda, że przez regularne przycinanie pędów można zagęszczać rośliny. W przypadku świerka jest to jednak proces trudny i długotrwały. Niestety zdjęcie jest mało wyraźne, dlatego nie mogę dokładniej odnieść się do tego przypadku. Skracanie młodych jeszcze nie zdrewniałych pędów, powoduje u iglaków zawiązywanie jeszcze w tym samym roku większej niż zwykle ilości pąków. Jeśli gałęzie są długie i mocno przerzedzone od wewnątrz, metoda ta mogłaby zdeformować drzewko. Wyglądałoby jakby miało na obwodzie gęste pompony. Możliwe jest też formowanie drzewka w bardziej radykalny sposób - w obrębie starszych pędów. Odradzam je jednak, ponieważ zabiegi wymagają sporego doświadczenia. Szkoda byłoby eksperymentować na świerku "wizytówce ogrodu".

Na zdjęciu wydaje się jakby czegoś roślinie brakowało - przyrosty roczne są mizerne i niezbyt równe. Często dzieje się tak po przesadzaniu, ponieważ mocno pocięty korzeń jeszcze się nie zregenerował i nie ma takiej siły aby prawidłowo odżywiać drzewo. Roślinie w tym stanie nie powinno zabraknąć wody i składników pokarmowych. Dlatego najpierw skupiłbym się na odpowiednim nawodnieniu świerka (zwłaszcza w obrębie bryłki korzeniowej) i jego nawożeniu. Proszę też zwrócić uwagę czy nie grasują na nim mszyce, a jeśli tak to proszę opryskiwać roślinę odpowiednimi preparatami. Jest duża szansa, że świerk mocno odbije i w sposób naturalny zagęści się srebrnymi igłami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zagęścić świerk srebrny