Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zakończyła się wystawa Zieleń To Życie 2011

Aldona Zakrzewska

Ogród - Dobry Ruch - pod takim hasłem w ostatni weekend sierpnia odbyła się w warszawskim Centrum Expo XIX Międzynarodowa Wystawa Zieleń To Życie

Ogród Pokazowy przygotowany przez pracownię Palmett
Ogród Pokazowy przygotowany przez pracownię Palmett
Fot. www.zielentozycie.pl
"Zieleń To Życie" to wiodące targi roślin, techniki ogrodniczej i architektury krajobrazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich organizatorem były Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni. W imprezie wzięli udział szkółkarze, architekci krajobrazu i inni specjaliści związani z zieloną tematyką, reprezentujący ponad 300 firm z 11 krajów.

Pierwszy dzień (piątek) zarezerwowany był dla przedstawicieli ,,zielonej branży", w sobotę i niedzielę wystawę odwiedzać mogli wszyscy miłośnicy roślin i ogrodów. A było co podziwiać! Jak co roku na stoiskach królowały nowe ciekawe rośliny - kilka tysięcy gatunków i odmian. Można było się też zapoznać z bogatą ofertą akcesoriów, dekoracji i techniki ułatwiającej pielęgnację ogrodu, uzyskać fachowe porady, podpatrzeć pomysły projektantów i ogrodników. Nie zabrakło też wydawców czasopism, książek ogrodniczych i programów komputerowych.

Atrakcje targów

Konkursy. W tym roku były trzy konkurencje.

Konkurs Nowości na najpiękniejszą zieloną debiutantkę: złoty medal otrzymała odmiana powojnika 'Krakowiak' ze szkółki Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j.

W konkurencji Zielony Laur na najlepszy produkt dla ogrodów i terenów zieleni zwyciężył system opraw ledowych (firmy Schréder Polska). Natomiast Zielony Laur w kategorii Najlepszy Produkt Dla Szkółkarstwa otrzymał Holmac H2 C 32 (z firmy Ogrotechnik) - maszyna służąca do wykopywania i podcinania brył korzeniowych roślin. Związek Szkółkarzy Polskich tradycyjnie przyznał też Honorowy Laur. Otrzymał go profesor Stanisław Gawroński z SGGW, za zgłębianie ekologicznych wartości roślin w terenach zurbanizowanych.

W konkurencji na najpiękniejsze stoisko roślinne zdobyła Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław Szmit, a na nie roślinne - Fiskars Brands Polska Sp. z o.o.

Wykłady i spotkania. Imprezie towarzyszyły też wykłady i pokazy florystyczne, m. in. 2-dniowa konferencja Zielone miasto-metamorfozy (skierowana do specjalistów od zarządzania i tworzenia zieleni w miastach i gminach);

seminarium "Centrum ogrodnicze przyszłości" (przeznaczone dla handlowców), prowadzone przez światowego "guru" od zarządzania i marketingu Johna Stanley'a.

W sobotnim Dniu Architekta Krajobrazu uczestniczyło ponad 200 projektantów. Magnesem była obecność Diamuida Gavina - irlandzkiego projektanta ogrodów, zdobywcy kilku głównych nagród na Chelsea Flower Show (również w tegorocznej edycji), autorem książek i programów telewizyjnych.

Natomiast premierę nowej odmiany powojnika 'Maria Skłodowska Curie' (z hodowli Szczepana Marczyńskiego) zaszczyciły swoją obecnością krewne uczonej.

W sobotę Centrum EXPO otwarto dla zwiedzających. Jak zwykle ogromnym powodzeniem cieszyła się wystawa bonsai, porady fachowców z zakresu tworzenia i pielęgnacji ogrodów, wykłady na temat nowych odmian hortensji czy komponowania roślin oraz warsztaty dla dzieci. Na poszukiwaczy roślinnych rarytasów czekał połyskujący barwami kiermasz roślin.

Zobacz zdjęcia z wystawyOgród pokazowy

Na placu przed wejściem do hal wystawowych zachwycał unikalny Ogród Pokazowy autorstwa Palmett Markowe Ogrody, pełen pięknych roślin i zaskakujących niespodzianek . Był to ogród pełen ruchu - szczególne wrażenie robiły w nim strumyki wody przeskakujące nad głowami zwiedzających.Honorowy patronat nad wystawą objęli: Marek Sawicki - minister rolnictwa i rozwoju Wsi, Hanna Gronkiewicz-Waltz - prezydent miasta stołecznego Warszawy i prof. ALojzy Szymański - rektor SGGW. Patronat medialny sprawowały czasopisma "Kwietnik", "Hasło Ogrodnicze", "Szkółkarstwo", "Biznes Ogrodniczy", "Zielen Miejska", "Przegląd Komunalny" i oczywiście nasz miesięcznik.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Zakończyła się wystawa Zieleń To Życie 2011