Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trawy ozdobne - zwiewne baletnice

Małgorzata Szymczykiewicz

Zachwycają delikatną urodą. Coraz częściej zakłada się rabaty obsadzone tylko nimi.

trawy, rozplenica
Rozplenica oścista 'Rubrum Dwarf'(Pennisetum setaceum). Dorasta do wysokości 75 cm. Kwitnie od sierpnia do października. Potrzebuje stanowiska słonecznego i wilgotnej gleby oraz okrycia na zimę.
fot. Lilianna Sokołowska
Małe lub większe kępy cienkich liści i pojawiające się nad nimi delikatne wiechy lub kłosy dodają lekkości każdej kompozycji i dlatego projektanci chętnie łączą różne trawy

z krzewami lub bylinami. Pośród dziesiątek oferowanych na rynku gatunków

i odmian są zarówno niewielkie - np. kostrzewa sina osiągająca 20-30 cm wysokości, jak i miskanty dorastające do 2 metrów. Znajdziemy też w tej grupie roślin niezwykłe bogactwo odcieni zielonej barwy - od złocistej po turkusową, popielatoszarą i bordową.

Większość gatunków ma małe wymagania - nie potrzebuje bardzo żyznej gleby (zwykle nie trzeba ich nawozić) i częstego podlewania - wystarczy, że będą rosły

w miejscu dobrze oświetlonym. Jest to dodatkowa zaleta tych roślin. Świetnie nadają się na rabaty żwirowe, zielone dachy, skalniaki i do pojemników.

Najwięcej jest gatunków wieloletnich, choć znajdzie się też kilka jednorocznych. Niektóre wytwarzają rozłogi i rozrastają się, szybko tworząc ciągle nowe kępy (by nie zagłuszały sąsiednich roślin warto zakopać wokół ich korzeni plastikowe lub metalowe taśmy albo betonowe krawężniki).

Trawy swoją urodę zachowują często przez cały rok, bo ich zaschnięte liście

i kwiatostany rozświetlają późnojesienne i zimowe rabaty delikatnymi beżami. Niektóre gatunki egzotyczne (np. hakonechloa, imperata, rozplenica) wymagają jednak okrycia na zimę.

Kwiatostany wielu traw chętnie wykorzystywane są do suchych bukietów, trzeba tylko zerwać je, zanim w pełni dojrzeją

i wysuszyć powiązane w pęczki i powieszone w miejscu suchym i przewiewnym.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Trawy ozdobne - zwiewne baletnice