Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak przechować latem kwiaty cebulowe

Alicja Gawryś

Czy wykopałeś już swoje tulipany? Jeśli nie, zrób to czym prędzej, bo latem rośliny cebulowe przechodzą okres spoczynku i my powinniśmy im zapewnić w tym czasie dobre warunki.

OGROD RABATKA KOMPOZYCJA ROSLINY CEBULOWE KWIATY TULIPANY , SZAFIRKI FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 9 (165) - 9 2008 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 9 (165) - CZASOPISMA
Jeśli chcemy, by wiosną nasze rośliny cebulowe tak pięknie zakwitły, wykopmy teraz ich cebule z ziemi i przechowajmy do jesieni
Fot. Ewa Narkiewicz
Cebula, to dla roślin cebulowych organ spichrzowy, w którym gromadzą się substancje pokarmowe i w którym zawiązują się pąki kwiatowe na następny sezon. Cebule tulipanów są jednoroczne, wykopujemy je co roku. U narcyzów, szafirków, hiacyntów i innych gatunków kwitnących wiosną cebule żyją parę sezonów. Wykopujemy je co kilka lat.

Tulipany

Wśród innych roślin cebulowych są szczególnym przypadkiem. Kiedy wiosną kwitną, czerpią energię z zeszłorocznej cebuli, która w tym czasie stopniowo obumiera. Na jej miejscu powstaje nowa cebula, w obok niej kilka małych cebul potomnych.

W chwili, gdy górne części rośliny żółkną i zasychają, w młodej cebuli tworzy się pąk kwiatowy na przyszły sezon. Młoda cebula okrywa się łuską. To najlepszy moment, aby wykopać tulipany.

Używamy dużego szpadla i wbijamy go głęboko w pewnej odległości od rośliny. Ostrożnie podważamy, a naszym oczom ukazuje się młoda spora cebula (czasem dwie bliźniacze) i cała rodzinka małych cebul potomnych. Jeśli ziemia jest sucha, otrzepujemy ją z cebul, jeśli mokra , pozostawiamy całą bryłę na kilka dni w miejscu osłoniętym przed deszczem, a następnie czyścimy z ziemi i odziejemy duże cebule (te będą kwitły przyszłej wiosny) od małych, które na wiosnę wydadzą tylko liście.

Cebule wkładamy cienką warstwą do skrzynek, od razu oddzielając od siebie odrębne odmiany (ich nazwy dołączamy na specjalnych tabliczkach).

Cebule tulipanów trzeba wykopywać co roku, w przeciwnym razie będą miały coraz gorszą kondycję i będą coraz słabiej kwitnąć.

Inne wiosenne cebulowe

Hiacynty, narcyzy , szafirki, cebulice, i cała rzesza innych gatunków cebulowych kwitnących wiosną, tworzą cebule wieloletnie, co oznacza, że zanikanie starych cebul następuje co parę sezonów. W tym czasie powstają oczywiście także nowe cebule przybyszowe. Dzięki temu na rabacie mamy całe kolonie tych roślin, powstałe samoistnie. Pozwólmy im swobodnie się rozrastać, bo często dzięki temu obficiej kwitną.

Jeśli jednak zauważymy, że z roku na rok kwitną one coraz słabiej, przychodzi pora , aby je wykopać , a po letnim spoczynku, posadzić w innym miejscu w ogrodzie. Technika wykopywania i czyszczenia cebul jest podobna, jak w przypadku tulipanów. Tutaj również oddzielamy młode cebule i oznaczamy odmiany. w przypadku narcyzów, często tworzy się grupka 2-3 dużych cebul, złączonych ze sobą; nie rozdzielajmy ich, bo taka grupa lepiej kwitnie, niż pojedyncze cebule.

Przechowujemy

Cebule w okresie letniego spoczynku najlepiej przechowywać w skrzynkach (łubiankach, skrzyneczkach drewnianych, ewentualnie plastikowych, koniecznie ażurowych) rozłożone cienką warstwą. Przed włożeniem ich do przechowalni, warto je profilaktycznie namoczyć przez 15 min. w roztworze preparatu grzybobójczego (można użyć mieszanki preparatów Topsin M 500 SC i Kaptanu zawiesinowego z dodatkiem 50 WP Rovral Flo). Ten zabieg zabezpieczy cebule przed fuzariozą i szarą pleśnią. Następnie pozostawiamy je jeszcze na zewnątrz, aby obeschły.

Miejsce letniego przechowania cebul powinno znajdować pod dachem (cebul nie może moczyć deszcz), ale w pomieszczeniu przewiewnym. Najlepsza jest wiata o ażurowych ścianach, ale wiele osób wstawia cebule do garażu (wtedy wskazane jest, aby okno było otwarte). Można też wynieść cebule na strych, jeśli jest on dobrze zaizolowany od upału i ma dobrą wentylację.

W przechowalni cebule pozostaną do września, a niektóre do I połowy października, kiedy nadejdzie czas ich sadzenia na rabacie. Jeśli, pomimo zabiegów, niektóre cebule zgniją, niszczymy je.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak przechować latem kwiaty cebulowe