Jak przygotować iglaki do zimy
Nasze iglaki często po zimie brązowieją, jak je przed tym uchronić i co to jest susza fizjologiczna. O tym przeczytają Państwo w poniższym artykule.
Kolejna czynność, o której warto pamiętać przed nadejściem opadów śniegu, dotyczy zabezpieczania wieloprzewodnikowych krzewów i drzew iglastych. Najczęściej problem odginania i łamania się gałęzi pod ciężarem mokrego śniegu dotyka roślin o pokroju kolumnowym, ale okiść śniegowa może zdeformować również kuliste odmiany ogrodowych iglaków, zwłaszcza te o luźnym ułożeniu gałązek. Słupowe odmiany wystarczy od dołu do góry obwiązać sznurkiem, nie za luźno, aby sznurek nie spadł, ale i nie za mocno, żeby gałązki nie były zbyt ściśnięte. Odmiany kuliste można po obwodzie otoczyć szeroką opaską z cieniówki.
W naszych warunkach klimatycznych warto w ten sposób zabezpieczać: kolumnowe odmiany cisów, cyprysik Lawsona 'Ellwoodii' i 'Globosa', cyprysik groszkowy 'Plumosa', jałowiec chiński 'Blaauw', jałowiec skalny 'Blue Arrow', 'Skyrocket', sosnę pospolitą 'Fastigiata', żywotnik zachodni 'Globosa'.
Zabezpieczenia przed mrozem wymagają iglaki wrażliwe na mróz, zwłaszcza w pierwszych latach uprawy. Słomianym chochołem warto otoczyć jodły hiszpańskie, cedry, sośnice i szydlice.
- Więcej o:
Grudzień w ogrodzie [Kalendarz prac]
Jak się pozbyć sopli i śniegu z dachu oraz balkonu
Czy śnieg szkodzi roślinom?
Plusy i minusy śniegu w ogrodzie
Jak rozsadzić borówki?
Grubosz - drzewko szczęścia. Pielęgnacja i uprawa
Piękne iglaki - ciekawy pokrój, piękne szpilki. Krzewy iglaste
Porosty na drzewach czyli czy porosty na pniu szkodzą drzewu?