Czy można wyciąć własne świerki?

Mirosława Pawłowska-Nowak

Parę lat temu posadziłam w ogrodzie kilka świerków. Teraz widzę, że rosną za gęsto. Czy mogę usunąć kilka z nich? Czy muszę uzyskać pozwolenie w urzędzie? Jolanta Kozub

Sadząc drzewa, rozmieszczajmy je w odpowiednich odstępach.
Sadząc drzewa, rozmieszczajmy je w odpowiednich odstępach.
Fot. Shutterstock/Virunja
Zgodnie z art. 83 ust. z 16.4.2004 r. usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na wniosek właściciela nieruchomości albo urządzeń przesyłowych (np. energii elektrycznej), jeśli rośliny zagrażają ich funkcjonowaniu. Bez zezwolenia można wycinać gatunki owocowe (w różnym wieku) oraz okazy innych drzew mające mniej niż 10 lat. W praktyce zezwolenia są wydawane na usunięcie drzew i krzewów kolidujących z inwestycją, zagrażających bezpieczeństwu ludzi lub mienia oraz egzemplarzy obumarłych. Powodem usunięcia nie może być to, że np. zrzucają liście lub są za duże i zacieniają okna. W tym przypadku kryterium, decydującym konieczności uzyskania pozwolenia, jest wiek świerków.

Skomentuj:

Czy można wyciąć własne świerki?