Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chelsea Flower Show 2011 - najnowsze światowe trendy projektowania ogrodów

Jolanta Zdanowska

Relacja z wystawy. Aranżacje ogrodowe - najnowsze trendy w projektowaniu ogrodów.

25.05.2011 LONDYN WYSTAWA OGRODOW CHELSEA FLOWER SHOW NA ZDJECIU OGROD UWAGA ZDJECIA MALE DO OGLADANIA I WYBIERANIA DLA CZASOPISMA OGRODY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA
Chelsea Flower Show 2011. Zdjęcia ogrodów.
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta
Wystawa Chelsea Flower Show jest organizowana od 1804 roku w ekskluzywnej dzielnicy Londynu Chelsea. Jest to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży ogrodniczej. Wyznacza trendy, wytycza standardy jakości, inspiruje architektów krajobrazu na całym świecie. Najważniejszą jej część stanowią stworzone przez najlepszych projektantów ogrody pokazowe. To właśnie one przyciągają na tę imprezę setki tysięcy zwiedzających. Oprócz ogrodów pokazowych podczas Chelsea Flower Show można także zwiedzać wystawę kwiatów i oglądać pokazy florystyczne.

Zobacz zdjęcia ogrodówTrendy

Rośliny, naturalizm. Bardzo ciekawym trendem, który był wyraźnie zauważalny podczas tegorocznej edycji, jest używanie przez projektantów w kompozycjach ogrodowych dzikich roślin. Rośliny takie jak - pasternak, kokorycze, dziewanny, farbowniki, dzikie marchewki robią teraz w ogrodach niesamowitą karierę. Projektanci używają ich często w połączeniu ze zwiewnymi i delikatnymi trawami ozdobnymi, albo sadzą samodzielnie naśladując naturę np. pośród żwiru lub kamieni. Rabaty kwiatowe przybierają dzięki temu bardzo naturalny wygląd. Przypominają dzikie łąki, albo miedze.

Wodaw ogrodzie. Zdecydowanie jest bardzo modna. Właściwie nie było podczas tegorocznego ChFS ogrodu pokazowego bez stawu, oczka wodnego, strumyka lub choćby maleńkiej sadzawki. Woda uspokajająco szumiała, albo malowniczo odbijała w swoim lustrze piękne widoki i zawsze pełniła jedną z głównych ról.

Regularne formy. W wielu ogrodach pokazowych można było też zauważyć strzyżone rośliny. Przycięte w kule bukszpany, albo formowane drzewa przypominały swoim kształtem zielone rzeźby i najczęściej były przeciwwagą dla naturalistycznych rabat z dzikimi kwiatami.

Ekologia. Innym trendem - obecnym na wystawie już od kilku lat - jest dbałość projektantów o ekologię i szacunek dla środowiska. W ogrodach stosuje się nowe przyjazne dla środowiska materiały, używa się baterii solarnych, dba się o bioróżnorodność, nawet w maleńkich miejskich ogródkach. W wielu ogrodach wisiały specjalne domki dla pożytecznych owadów.

Najciekawsze ogrody

Dwa ogrody podczas tegorocznej edycji Chelsea Flower Show były prawdziwymi fajerwerkami.

Najwięcej zainteresowania budził Irish Sky Garden zaprojektowany przez Irlandczyka Diarmuida Gavina. Podobno inspiracją dla projektanta był film "Avatar". Ogromny dźwig podnosił do góry wyłożoną trawą i obsadzoną roślinami, kilkuosobową gondolę, z której można było oglądać cały ogród z wysokości kilkunastu metrów (zobacz zdjęcie). W ogrodzie najbardziej rzucały się w oczy strzyżone zimozielone krzewy. Mimo że prawie nie było w nim roślin kwitnących, nie sprawiał on jednak wrażenia monotonii. Zróżnicowanie kształtów roślin, a także zastosowanie różnych odcieni zieleni sprawiało wrażenie, że jest ciekawy i elegancki.

Drugim ogrodem, przy którym gromadziły się prawdziwe tłumy, był B&Q Garden. Projekt pokazywał, w jaki sposób można maksymalnie wykorzystać miejską przestrzeń na zieleń. Rośliny rosły i w poziomie - na zwykłych grządkach, i w pionie - na bardzo wysokiej wieży (zobacz zdjęcia). Przy okazji, był to podobno najwyższy z prezentowanych do tej pory podczas ChFS ogrodów. Wszystko, co w nim rosło, było uprawiane ekologicznie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Chelsea Flower Show 2011 - najnowsze światowe trendy projektowania ogrodów