Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie rośliny posadzić na balkonie w pojemnikach

Małgorzata Wójcik

Wczesną wiosną, gdy istnieje jeszcze ryzyko nocnych przymrozków sprawdzają się bratki - o dużych kwiatach i te pięknie pachnące o drobnych kwiatach. W drugiej połowie maja sadzimy już delikatniejsze rośliny.

Większość z nas najczęściej wybiera kochające słońce pelargonie (angielskie i bluszczolistne), okazale kwitnące surfinie i petunie oraz znoszące zacienienie niecierpki. Poza tymi gatunkami szkółkarze oferują nam jednak wiele innych ciekawych roślin. W dużych glinianych lub kamiennych donicach pięknie prezentują się odmiany złocienia krzewiastego (Argyranthemum). Rośliny charakteryzują się zwartym pokrojem i pięknymi kwiatami w białym ('Polly', 'Ping Pong'), jasnożółtym ('Butterfly') lub karminowym ('Starlight Red'). W dużych donicach lub wiszących pojemnikach można sadzić rośliny z grupy Calibrocha. Jej odmiany mogą mieć bardzo ciekawą barwę kwiatów, np. łososiowe, cytrynowożółte, brzoskwiniowe, różowe z wiśniowym brzegiem. Wszystkie wymagają słonecznego stanowiska. Wspaniałe i oryginalne kolory kwiatów ma również osteospermum. Ta niewielka roślina lubi pełne słońce (kwiaty zamykają się wieczorami i w pochmurne dni) i ma krzaczasty pokrój. Kwiaty fioletowe ma 'Dark Pink' i 'Magenta Improved', żółte 'Big Yellow', 'Saffron', 'Yellow with Eye', pomarańczowe 'Cooper', 'Cinnamon Orange', 'Orange', a białe 'Milk'.

Jeśli zależy nam na zapachu kwiatów posadźmy fioletowe heliotropy, które mogą rosnąć w słońcu i półcieniu (np.'Incense', 'Midnight Sky') lub pachnące kamforą plektantusy o zwisających pędach i zielonych lub biało zielonych liściach ('Variegata').

Odporny na niekorzystne warunki i kwitnący przez cały sezon jest uczep (Bidens) o żółtych kwiatach. W zależności od odmiany jego kwiaty mogą być pełne, pojedyncze lub mieć strzępiaste, wąskie płatki.

Pomiędzy kwitnącymi roślinami warto sadzić także i te, których ozdobą są liście, czyli koleusy (Coleus). Ich zaletą jest to, że mogą rosnąć w niezbyt obficie podlewanym podłożu. Do ciekawych odmian należą - 'Caipirinha' o zielonych liściach z brunatnym unerwieniem, 'Freckles' o żółtych liściach z jasnorudymi przebarwieniami oraz 'Oscar' o szerokich, kasztanowo czerwonych liściach z karbowanym, jasnożółtym brzegiem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie rośliny posadzić na balkonie w pojemnikach