7 najbardziej fascynujących roślin świata
Czy wiesz, gdzie rośnie najwyższe drzewo na Ziemi, albo jak się nazywa największy kwiat? Czy wiesz, że niektóre rośliny polują na owady? Jedne gatunki biją rekordy wielkości, inne prowadzą tajemniczy tryb życia, albo maja niesamowite kształty. Oto (subiektywny) ranking siedmiu najciekawszych roślin. A może masz inne swoje inne typy?
7 najbardziej fascynujących roślin świata
W im bardziej ekstremalnych warunkach przyszło żyć roślinom, tym większego wysiłku musiały dokonać, by się do nich przystosować. Oczywiście wszystkie zmiany przebiegały bardzo powoli i stopniowo, my możemy zadziwić się nad tym , co stworzyła ewolucja. Czasem efekty są dla nas bardzo spektakularne.
Dziwidło - największy kwiatostan
W sumatrzańskim lesie równikowym żyje dziwidło olbrzymie (Amorphophallus). Przymiotnik ?olbrzymie? odnosi się do gigantycznego kwiatostanu, składającego się z wielkiej pochwy oraz trzymetrowej kolby złożonej z małych kwiatów . Wokół roztacza się neiprzyjemny dla nas zapach, który przywabia owady, mające dokonać zapylenia. Po dwóch dnach kwiatostan opada. Na żeńskich okazach rozwijają się nasiona.
Przez większość roku roślina tworzy jeden parasolowaty liść, wyrastający na długim (do 5m) trzonku. Pod ziemią ma bulwę, w której gromadzi zapasy. Liść żyje przez kilka miesięcy, po czym zasycha, a wtedy przychodzi pora na kwitnienie.
Fot. Wikipedia Commons/Jeffdelonge
Raflezja - największy kwiat
Ta roślina jest pasożytem bytującym w pędach pnącza rosnącego na Borneo i Sumatrze. Żyje w ukryciu, korzystając z produktów pokarmowych żywiciela. W pewnym jednak momencie ujawnia się w postaci kwiatów. Mają one 80-100 cm średnicy i uznawane są za największe kwiaty na świecie (pojedyncze kwiaty! nie kwiatostany). Ich intensywna barwa oraz zapach zepsutego mięsa wabią małe muszki, które dokonują zapylenia. Kwiat żyje tylko kilka dni. Raflezja (Rafflesia) nadal pozostaje ukryta w tkankach pnącza, dopóki nie wyssie z niego wszystkich soków...
Fot. Wikipedia Commons/Klaus Polak
Sekwoja - najwyższe drzewo
Jego domem są kalifornijskie lasy górskie, gdzie panuje łagodny klimat. To drzewo iglaste (Sequoia sempervirens) dorasta do 80 m i żyje do 2000 lat. Jego pień przy ziemi może mieć 9 m średnicy. Miejsce, w którym występuję objęto ochroną i nosi ono nazwę Narodowego Parku Sekwoii. Największym okazom nadano nazwy bohaterów narodowych , np. Generał Grant, Generał Sherman.
Fot. Wikipedia Commons/Ricton Norton
Muchołówka - doskonały myśliwy
Rośliny żyjące na terenach ubogich w azot (np. na bagnach) uzupełniają jego niedobór, łowiąc owady. Dzięki specjalnym enzymom trawią je i wchłaniają zawarte w nich substancje odżywcze. Stosują przy tym różne techniki polowania.
Muchołówka (Dionea) wykorzystuje zmyślne pułapki liściowe. Ta mała roślina, pochodząca ze stanu Karolina (USA) tworzy rozetki, a jej liście zakończone są ?uzębioną? blaszką liściową, która składa się na pół w chwili, gdy usiądzie na niej owad i dotknie szczecinek czuciowych. W ten właśnie sposób pułapka się zatrzaskuje, a roślina wydziela enzymy trawiące. Gdy owad zostanie strawiony, pułapka otwiera się i jest gotowa do kolejnego polowania.
Fot. Wikipedia Commons/Stefano Zucchiali
Rawenala - drzewo podróżników
Przypomina ono palmę, a jego liście osadzone na długich ogonkach ułożone są płasko jak wachlarz. Dawniej błędnie sadzono, że ustawiony jest on zawsze na linii wschód - zachód. Cała roślina dorasta do 30 m wysokości.
Rawenala (Ravenala), czyli pielgrzan madagaskarki rośnie na Madagaskarze, ale w wielu krajach o tropikalnym klimacie sadzi się ją jako gatunek ozdobny.
Drzewo podróżników zawdzięcza swa nazwę temu, że w rowkach jego ogonków liściowych gromadzi się woda - miałaby ona ratować życie spragnionym wędrowcom, jednakże de facto nie nadaje się dopicia, bo cuchnie, jest mętna i może tylko spowodować niestrawność.
Fot. Wikipedia Commons/Wonter Hagens
Wiktoria amazońska - wodne talerze
Rośnie ona w ciepłych wodach Ameryki Południowej. W Europie uprawia się ją w wielkich szklarniach ogrodów botanicznych. Victoria regia jest mistrzynią w zajmowaniu całej powierzchni lustra nawet sporych zbiorników wodnych. Jej blaszki liściowe, o średnicy ok. 1,5 m, wyrastają jedna przy drugiej, nie dając szans innym roślinom. Mają do tego mocne, pogrubione nerwy, a wewnątrz pęcherzyki powietrza, co zapewnia im stabilność na powierzchni wody. Podobno takie roślinne talerze są w stanie utrzymać na sobie małe dziecko...
Reszta wiktorii - ogonki liściowe i korzenie znajduje pod wodą. Roślina ta tworzy dorodne jasne kwiaty.
Fot. Wikipedia Commons/Nordhomerll
Welwiczja - pustynna ośmiornica
Na ogromnych obszarach afrykańskich pustyń żyje roślina, która przypomina ośmiornicę. W istocie z jej krótkiego pnia wyrastają tylko dwa wstęgowate liście, które wiatr rozrywa na strzępy. Ale nawet mimo przeszkód liście mogą dorosnąć do 18 m, chociaż często leżą zwinięte w bezkształtne kłęby. W ciągu wielomiesięcznych okresów suszy roślina ta (Welwitschia) może czerpać wodę tylko z rosy, po czym odprowadza ja do palowego korzenia.
Fot. Wikipedia Commons/Nanosanchez
- Więcej o:
Rośliny idealne do suchych bukietów
Rośliny o czarnych kwiatach ? Czy to możliwe?
Rośliny mutanty
Duże rośliny doniczkowe
Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?
Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie
Zapraszamy do Kutna na wyjątkowe zakupy róż ogrodowych!
Kutno zakwitnie różami! Święto Róży już we wrześniu