Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego warto angażować dzieci w prace w ogrodzie?

Redakcja Pressland

Zachęcanie dzieci do prac w ogrodzie, tak jak i do innych obowiązków ma wiele zalet. Poza sumiennością uczy również obcowania z przyrodą i docenienia otaczającego świata. Ma to również wymiar rodzinny, ponieważ można coś robić razem. Lista powodów dla których warto angażować dzieci do prac w ogródku jest długa. Co więcej, jeśli mieszka się w bloku to można swoje pociechy zachęcić też do pielęgnowania roślinności na balkonie.

Dlaczego warto angażować dzieci w prace w ogrodzie?
Dlaczego warto angażować dzieci w prace w ogrodzie?
Fot. Shutterstock

Powody dla których warto zaangażować najmłodszych w ogrodnictwo

Pierwszym ważnym powodem dla których warto angażować dzieci do pracy w ogródku jest nauka cierpliwości. W końcu, natura rządzi się swoimi prawami. W dzisiejszym świecie, gdzie wszystko dostępne jest „od ręki” wydaje się to bardzo ważne. Poza tym, maluchy mogą obserwować cykl życia rośliny: od wysiewu nasionek wiosną, poprzez śledzenie jej regularnego rozwoju aż po obumieranie jesienią. Warto uświadomić maluchy, że w ogrodzie nie wszystko będzie toczyło się tak jak sobie to zaplanowaliśmy. Zwierzęta mogą rozkopać grządki, a robactwo zniszczyć plony. Praca w ogródku uczy tego, jak zmierzyć się z trudnościami, jak rozwiązywać problemy. Dzieci, które sporo czasu spędzają w ogrodzie zyskują również świadomość pogody i pór roku. I chociaż dzieci uczą się tego już w przedszkolu, to prawda jest taka, że najwięcej będą mogły wynieść z własnych obserwacji. Przyglądanie się temu, jak upływa czas w ogrodzie to dla młodego człowieka cenne doświadczenie. Z tym wiąże się również docenienie faktu, że natura ma swój rytm.

Dlaczego warto angażować dzieci w prace w ogrodzie?
Dlaczego warto angażować dzieci w prace w ogrodzie?
Fot. Shutterstock

Dzieci uczą się na przykład tego, że w ogrodzie mogą być wyhodowane jedynie te owoce, kwiaty i drzewka, które przyjmą się w naszym klimacie. Nie można zapominać o tym, że praca z roślinami uczy szacunku do życia, a także troski o żywe istoty. Jeśli ktoś posiada gospodarstwo to dziecko może dodatkowo zobaczyć, jak opiekować się zwierzętami. Dodatkowo, ważna jest radość wynikająca z dzielenia się. Jeśli maluch samodzielnie wyhoduje poziomki to może nimi później częstować bliskich i kolegów. Jest to bardzo satysfakcjonujące i wzmacnia relacje. Mało tego, poprzez wykonywanie prac w ogródku dzieci uczą się pracy w grupie, systematyczności i odpowiedzialności. Jeśli nie podleją roślin to muszą być świadome, że roślina uschnie. Najważniejsze jest natomiast to, że na własne oczy dzieci mogą zobaczyć, skąd się biorą poszczególne warzywa i owoce, jak wygląda ich wzrost i co trzeba zrobić, aby ogródek pięknie się prezentował. Pod czujnym okiem rodziców mogą cieszyć się naturą i docenić ją. Lepiej zrozumieją świat, w którym żyją. Tego z pewnością nie nauczą się z telewizji.

Nieoceniony kontakt z naturą

Nie ulega wątpliwości, że brak kontaktu z naturą ma negatywny wpływ na dziecko.
Badania wykazują, że dzieci „nie taplające się w błocie” mają obniżoną odporność,
a także mogą się nieco gorzej rozwijać w niektórych aspektach. Umożliwienie dziecku codziennego kontaktu z naturą posiada wiele zalet. Cenna wiedza na temat przyrody, naturalny sposób na ćwiczenia ruchowe i zachowanie dobrego zdrowia poprzez spędzanie czasu na świeżym powietrzu, zachęta do jedzenia warzyw i owoców, a także zdobycie wiadomości o tym, jak wygląda cykl życia. Praca, jak i zabawa w ogrodzie dają dzieciom szansę na ruch oraz na to, by nie spędzać czasu przy komputerze. Przy okazji korzystania ze świeżego powietrza dziecko wchłaniać będzie też cenną witaminę D. Samodzielna uprawa różnych roślin to doskonała okazja nie tylko do nauki, ale również do zabawy.
Warto pozwolić dziecku na to, by samo wybrało, jakie rośliny chce uprawiać. Młodsze dzieci powinny korzystać w ogródku z narzędzi wykonanych z tworzywa sztucznego.

Dlaczego warto angażować dzieci w prace w ogrodzie?
Dlaczego warto angażować dzieci w prace w ogrodzie?
Fot. Shutterstock

Starszym dzieciom można pokazać, jak mają korzystać z grabi, czy motyki by nie zrobić sobie krzywdy. Własna grządka to dobry trening samodzielności i odpowiedzialności dla dziecka. Dzieci w ogródku mogą wykonywać wiele obowiązków: grabić liście, sadzić owoce i warzywa, a także hodować własne rośliny. Warto angażować pociechy do tego, by obcowały z naturą tak blisko jak to możliwe.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego warto angażować dzieci w prace w ogrodzie?