Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fytoftoroza cisu [Porada eksperta]

WOJCIECH SŁOMKA

Proszę o zdiagnozowanie choroby cisu. Igły na końcach pędów zjaśniały, a potem stały się brązowe. Jak mu pomóc? Pyta: Irina Skoczylas

19694832 https bi

WOJCIECH SŁOMKA: Ten okaz choruje na fytoftorozę wywołaną grzybem z rodzaju Phytophthora. Początkowe stadium infekcji objawia się spowolnieniem wzrostu i odbarwianiem igieł na wierzchołkach pędów. Z czasem choroba pojawia się na zdrewniałych częściach rośliny, by dojść do korzeni i je zniszczyć.

Powinna Pani zakupić jeden z następujących preparatów: Aliette 80 WP, Previcur Energy 840 SL lub Galben M 73 WP. Wiosną należy sporządzić wodny roztwór preparatu i podlać nim cis, ale dopiero wtedy, gdy temperatura wzrośnie do 15°C.

Ponadto rośliny chorujące na fytoftorozę częściej atakowane są przez zarodniki szkodliwych grzybów wywołujących zamieranie pędów. Dlatego również wiosną należy kupić preparat o nazwie Topsin M 500 SC i dwukrotnie (w odstępie 14-dniowym) opryskać roślinę. Proszę też niszczyć pojawiające się miseczniki (Mospilan 20 SP), bo przenoszą one choroby.

    Więcej o:

Skomentuj:

Fytoftoroza cisu [Porada eksperta]