Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Borówka amerykańska

Vaccinium corymbosum

Borówka wysoka, inaczej amerykańska (Vaccinium corymbosum). Owoce
Fot. wikimedia commons / JoJan

Kolor kwiatów

białe, kremowe

Kolor liści

czerwone, zielone, żółte

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

wiosna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 2 m, do 3 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Borówka wysoka, inaczej amerykańska (Vaccinium corymbosum) Mrozoodporny krzew sadowniczy zrzucający na zimę liście. Ma wzniesione proste pędy i eliptyczne, skórzaste liście, które jesienią przebarwiają się na żółto i czerwono. Na końcach pędów tworzy grona drobnych dzwonkowatych kremoworóżowych kwiatów. Jest gatunkiem obcopylnym, dobrze owocuje, gdy razem rosną przynajmniej dwie odmiany. Jagody dojrzewają stopniowo. Zrywa się je w kilka dni po całkowitym wybarwieniu, gdy pokryte są błękitnym nalotem. Z jednego krzewu można ich zebrać od 3 do 6 kg. Rośliny płytko się korzenią i nie tworzą korzeni włośnikowych. Żyją w symbiozie z grzybami mikoryzowymi, które dostarczają im potrzebnych związków mineralnych.

Rozmiary Do 2,5 m wysokości.

Odmiany 'Bluecrop' - owocuje od końca lipca, bardzo długo, bo do pierwszych przymrozków; 'Earliblue' - owocuje w pierwszej połowie lipca; 'Duke' - owocuje w drugiej połowie lipca; 'Nelson' - owocuje w drugiej połowie sierpnia; 'Bluegold' - niska i zwarta, niezbyt wytrzymała na mróz, do uprawy także w dużych pojemnikach, owocuje w drugiej połowie sierpnia, Kwitnienie Kwiecień - maj.

Wymagania Gleba przepuszczalna, próchniczna, kwaśna, o odczynie 3,5 - 4,5 pH, raczej piaszczysta niż gliniasta, niezbyt żyzna. Miejsce słoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Krzewy sadzimy w dołkach o szerokości 50 cm oraz głębokości 40 cm. Wybraną z nich ziemię mieszamy w równych proporcjach z kwaśnym torfem, przekompostowaną korą sosnową lub trocinami z drzew iglastych. Minimalna odległość pomiędzy roślinami wynosi około 1,2 m. Glebę wokół roślin ściółkujemy ok. 5 cm warstwą rozdrobnionej kory, trocin lub igliwia.

Rozmnażanie Ukorzenianie sadzonek zielnych w temperaturze 18-25oC.

Cięcie Należy usuwać pędy, które przemarzły i nie rozwijają pąków liściowych lub zupełnie zaschły. Młode silne krzewy po posadzeniu nie wymagają cięcia, mało rozgałęzionym egzemplarzom wiosną można nieco skrócić pędy, słabe należy przyciąć do połowy i oberwać im kwiaty. Starszym krzewom usuwa się chore i martwe gałęzie, a w razie potrzeby także te, które je nadmiernie zagęszczają.

Podlewanie i nawożenie Górna część gleby powinna być wilgotna, zwłaszcza latem, kiedy dojrzewają owoce, ale nie mokra. Borówki od wiosny do połowy czerwca trzeba dokarmiać wysokoazotowymi nawozami zakwaszającymi podłoże przeznaczonymi wyłącznie dla roślin kwasolubnych lub specjalnie dla borówek.

Choroby i szkodniki Roślina odporna na choroby i szkodniki. Małe przyrosty, przedwczesne żółknięcie oraz opadanie liści świadczą o zbyt wysokim, czyli zasadowym odczynie podłoża.

Zastosowanie Owoce najlepiej smakują na surowo, ale można robić z nich przetwory lub zamrażać. Krzew zdobi ogród, gdy kwitnie, owocuje oraz gdy jesienią jego liście przebarwiają się na czerwono.

1 z 3Borówka wysoka, inaczej amerykańska (Vaccinium corymbosum). Owoce
Fot. wikimedia commons / JoJan
2 z 3Encyklopedia roślin: Borowka wysoka  inaczej amerykanska  Vaccinium cor
3 z 3Encyklopedia roślin: Borowka wysoka  inaczej amerykanska  Vaccinium cor

Czytaj więcej o "Borówka amerykańska"

Brigitta
Dorosłe zające żyją średnio 5 lat. Z biologicznego punktu widzenia to krótko, ale są celem polowań niemal wszystkich ssaków i ptaków drapieżnych, a także naszych domowych psów i kotów.
Borówka amerykańska
Jagoda kamczacka
Borówka amerykańska - odmiana Patriot