Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Borówka amerykańska

Jolanta Zdanowska

Warto mieć w ogrodzie coś, co można skubnąć z krzaczka i schrupać ze smakiem podczas spaceru wśród zieleni i kwiatów. Tę przyjemność można sobie zafundować bez wielkiego zachodu, sadząc borówkę amerykańską.

Borówka amerykańska - odmiana Patriot
Borówka amerykańska - odmiana Patriot
Fot. Jan Cieplucha Gospodarstwo Szkol
Ta roślina najpewniej jest amerykańską kuzynką naszej czarnej jagody, ale botanicy tak do końca jeszcze tego nie przesądzili i wciąż toczą na ten temat spory. Tak czy owak, owoce obu borówek rzeczywiście są do siebie podobne kształtem i kolorem. Jeśli oczywiście nie brać pod uwagę wielkości, bo borówki amerykańskie w porównaniu z naszymi jagódkami to istne giganty!

Ostatnio owoce borówki amerykańskiej mają wyjątkowo dobrą prasę. Podobno są idealnym owocem dla człowieka doby komputerów, który chce zachować linię, młodość i dobry wzrok.

Są soczyste, aromatyczne i słodkie, a przy tym niskokaloryczne. Drobne pestki tych jagód regulują trawienie. Jedzenie surowych owoców borówki to profilaktyka chorób cywilizacyjnych - miażdżycy, nadciśnienia, nowotworów itp. A antocyjany odpowiedzialne za błękitny kolor owoców poprawiają mikrokrążenie w gałkach ocznych i poprawiają wzrok. Zresztą, wyciągi z borówki amerykańskiej zawarte są często w rozmaitych suplementach na polepszenie widzenia. Czy komuś jeszcze brakuje powodu, by posadzić borówkę amerykańską w swoim ogrodzie?

Walory borówki amerykańskiej

Poza licznymi walorami zdrowotnymi borówka amerykańska to także całkiem ładny krzew. Dorasta do około 1,8 m wysokości.

Późną wiosną zakwita na biało drobnymi kwiatuszkami, które przyciągają pszczoły i inne owady, niezbędne do zapylenia. Z kolei jesienią listki borówki przebarwiają się na żółto i czerwono, co też dodaje roślinie urody. Owocowanie może być rozciągnięte w czasie od lipca do końca września, jeśli zdecydujemy się posadzić kilka odmian różniących się porą dojrzewania.

Jeden dorosły krzew może urodzić nawet 5 kg owoców! Przy obecnych cenach borówki w sklepach jest to bez wątpienia jeszcze jeden powód, by posadzić roślinę w ogródku i mieć owoce własnego chowu.

Praktyczne wskazówki

Borówka amerykańska potrzebuje naprawdę niewiele, aby raczyć nas dużą ilością smacznych jagód przez większą część lata. Najważniejsze jest to, by posadzić ją w kwaśnym podłożu. Najodpowiedniejsza do tego będzie mieszanka kwaśnego torfu z korą sosnową i niewielkim dodatkiem piasku. Podłoże nie może być ciężkie i podmokłe, ponieważ roślina tego nie lubi. Najlepsze warunki do uprawy borówki amerykańskiej występują na działkach leśnych, wśród lasów sosnowych, gdzie gleby są lekkie, piaszczyste i kwaśne.

Można posadzić krzew borówki amerykańskiej w obszernej donicy i razem z nią zakopać roślinę w ogrodzie. W ten sposób łatwiej utrzymać kwaśny odczyn podłoża, który jest dla borówki niezbędny do życia. Krzewy, by dobrze owocować, potrzebują dużo słońca, ponieważ w zacienionych miejscach słabo zawiązują pąki kwiatowe. Do dobrego plonu niezbędne jest także systematyczne podlewanie, szczególnie gdy krzewy są młode. Borówka ma niewielkie wymagania pokarmowe, ale nie oznacza to, że nie wymaga nawożenia. Obecnie można kupić w sklepach ogrodniczych specjalne mieszanki do nawożenia tej grupy roślin. Nawozi się je wiosną i pod koniec czerwca.

Poza tym borówka amerykańska nie wymaga cięcia, nie choruje i wytrzymuje nawet bardzo tęgie mrozy. W ogrodzie ozdobnym może rosnąć na rabacie z azaliami, żurawiną wielkoowocową i jagodą kamczacką, które mają bardzo podobne wymagania.

Odmiany borówek amerykańskich

Bluecrop - najlepsza odmiana. Bardzo odporna. Obficie owocuje na przełomie lipca i sierpnia.

Bluejay - odporna na choroby. Zaczyna owocować w pierwszej połowie sierpnia.

Duke - odporna na choroby. Owoce zaczynają dojrzewać w lipcu.

Earliblue - kwitnie najwcześniej i kwiaty mogą być uszkadzane przez majowe przymrozki. Owocuje już w pierwszej połowie lipca.

Patriot - odporna na choroby. Owoce ma pod koniec lipca.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Borówka amerykańska