Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bukszpan

Buxus sempervirens

Przycięty w kule bukszpan. Jest efektowny przez cały rok, a poza tym na takim tle doskonale prezentują się sezonowe rośliny
Fot. Międzynarodowe Centrum Cebulek Kwiatowych

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

piaszczysta

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 4 m

Bukszpan wiecznie zielony, bukszpan pospolity (Buxus sempervirens) Do rodzaju Buxus należy około 70 gatunków krzewów i drzew wolno rosnących i długowiecznych. B. sempervirens to mocno rozgałęziony krzew (niewielkie drzewo) o gęsto rosnących, ciemnozielonych eliptycznych liściach (1-3 cm), które pozostają na roślinie przez całą zimę. Kwiaty niepozorne, niekiedy pachnące pojawiają się pęczkami w kątach liści. Owoc torebka z trzema wyrostkami. Bukszpan jest rośliną nektarodajną.

Rozmiary. Wysokość 1,2 m - max 4 m, szerokość 75 cm

Odmiany. 'Elegantissima'- zwarty krzew o liściach zielonych z jasnożółtym brzegiem, 'Suffruticosa' - mały krzew, żywo zielone błyszczące liście

Kwitnienie IV-V

Wymagania. Ma niezbyt duże wymagania glebowe. Może rosnąć na przeciętnych glebach, w tym wapiennych. Dobrze rośnie w słońcu, podobnie jak w cieniu.

Uprawa i pielęgnacja. Bukszpany sadzimy jesienią lub wiosną w słońcu lub półcieniu. Na zimę należy je okrywać, gdyż mogą przemarzać.

Rozmnażanie. Sadzonki pędowe (VIII)

Cięcie. Znosi bardzo dobrze. Można z nich formować figury geometryczne, drzewka bonsai. Żywopłoty przycinamy 2-3 razy w roku.

Podlewanie i nawożenie. Najlepiej podlewać regularnie i umiarkowanie, toleruje suszę. glebę można wzbogacić kompostem. Z kolei silnie cięte krzewy można zasilić na wiosnę nawozem wieloskładnikowym.

Choroby i szkodniki. Miodówki powodujące deformacje liści, skorupnik jabłoniowy (brązowe czerwce powodują zamieranie roślin), brunatna plamistość liści, zamieranie pędów bukszpanu (liście brązowieją i opadają, na dolnej stronie liści pojawia się różowo-szary nalot grzyba Pseudonectria rousseliana). Do infekcji dochodzi w wyniku ran po przycinaniu roślin

Zastosowanie. Solitery, żywopłoty, obwódki, bonsai w ogrodach, parkach.

Zobacz galerię zdjęć bukszpanu

1 z 1Przycięty w kule bukszpan. Jest efektowny przez cały rok, a poza tym na takim tle doskonale prezentują się sezonowe rośliny
Fot. Międzynarodowe Centrum Cebulek Kwiatowych

Czytaj więcej o "Bukszpan"

Choroby bukszpanu
Ćma bukszpanowa
Żywopłoty też chorują
Bukszpan
Szpaler z bukszpanów ma ok. 1,5 m wysokości, ale krzewy są słabo rozgałęzione
Piwonia, odmiana 'The Moor"
Sekatory z długimi uchwytami pozwalają ciąć nawet dość grube gałęzie drzew
1. Najpierw nadajemy roślinie ogólny zarys (można posłużyć się specjalnym metalowym stelażem i skracać wyrastające poza niego gałązki).
ROZLEGŁYM RABATOM z bylin i krzewów towarzyszą róże okrywowe, które kwitną aż do mrozów.
Zakątek Pani Mari