Bukszpan

Buxus sempervirens

Encyklopedia roślin: Przyciety w kule bukszpan  Jest efektowny przez ca

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

piaszczysta

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 4 m

Bukszpan wiecznie zielony, bukszpan pospolity (Buxus sempervirens) Do rodzaju Buxus należy około 70 gatunków krzewów i drzew wolno rosnących i długowiecznych. B. sempervirens to mocno rozgałęziony krzew (niewielkie drzewo) o gęsto rosnących, ciemnozielonych eliptycznych liściach (1-3 cm), które pozostają na roślinie przez całą zimę. Kwiaty niepozorne, niekiedy pachnące pojawiają się pęczkami w kątach liści. Owoc torebka z trzema wyrostkami. Bukszpan jest rośliną nektarodajną.

Rozmiary. Wysokość 1,2 m - max 4 m, szerokość 75 cm

Odmiany. 'Elegantissima'- zwarty krzew o liściach zielonych z jasnożółtym brzegiem, 'Suffruticosa' - mały krzew, żywo zielone błyszczące liście

Kwitnienie IV-V

Wymagania. Ma niezbyt duże wymagania glebowe. Może rosnąć na przeciętnych glebach, w tym wapiennych. Dobrze rośnie w słońcu, podobnie jak w cieniu.

Uprawa i pielęgnacja. Bukszpany sadzimy jesienią lub wiosną w słońcu lub półcieniu. Na zimę należy je okrywać, gdyż mogą przemarzać.

Rozmnażanie. Sadzonki pędowe (VIII)

Cięcie. Znosi bardzo dobrze. Można z nich formować figury geometryczne, drzewka bonsai. Żywopłoty przycinamy 2-3 razy w roku.

Podlewanie i nawożenie. Najlepiej podlewać regularnie i umiarkowanie, toleruje suszę. glebę można wzbogacić kompostem. Z kolei silnie cięte krzewy można zasilić na wiosnę nawozem wieloskładnikowym.

Choroby i szkodniki. Miodówki powodujące deformacje liści, skorupnik jabłoniowy (brązowe czerwce powodują zamieranie roślin), brunatna plamistość liści, zamieranie pędów bukszpanu (liście brązowieją i opadają, na dolnej stronie liści pojawia się różowo-szary nalot grzyba Pseudonectria rousseliana). Do infekcji dochodzi w wyniku ran po przycinaniu roślin

Zastosowanie. Solitery, żywopłoty, obwódki, bonsai w ogrodach, parkach.

Zobacz galerię zdjęć bukszpanu

Czytaj więcej o "Bukszpan"

Żywopłoty też chorują
ROZLEGŁYM RABATOM z bylin i krzewów towarzyszą róże okrywowe, które kwitną aż do mrozów.
Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens)
Piwonia, odmiana 'The Moor"
08.04.2006 DLA KWARTALNIK BUKIETY PALMY WIELKANOCNE WIELKANOC 2007 WYKONANIE: AGNIESZKA SOKOLOWSKA FLORYSTYKA KOMPOZYCJE FLORYSTYCZNE KOMPOZYCJA FLORYSTYCZNA BUKIET FOT. LUKASZ ZANDECKI / AGENCJA GAZETA
Aby bukszpany zachowały ładny kształt, warto je formować 2-3 razy w sezonie, ostatni raz w połowie sierpnia. Młode przyrosty mają jaśniejszą zieleń.
10.01.2003 WARSZAWA TEMAT WIELKANOC SWIATECZNE KOMPOZYCJE ROSLINNE
Przycięty w kule bukszpan. Jest efektowny przez cały rok, a poza tym na takim tle doskonale prezentują się sezonowe rośliny
Bukszpan
1. Najpierw nadajemy roślinie ogólny zarys (można posłużyć się specjalnym metalowym stelażem i skracać wyrastające poza niego gałązki).
Sekatory z długimi uchwytami pozwalają ciąć nawet dość grube gałęzie drzew
Zakątek Pani Mari
9302169 https bi
Szpaler z bukszpanów ma ok. 1,5 m wysokości, ale krzewy są słabo rozgałęzione
Ćma bukszpanowa
Choroby bukszpanu