Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cibora rozpierzchła

Cyperus diffusus

10.05.2004 WARSZAWA ANIN CENTRUM OGRODNICZE SWIAT ROSLIN ROSLINY DONICZKOWE PAPIRUS
Fot. Paweł Słomczyński / AG

Kolor kwiatów

brązowe

Kolor liści

zielone

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

torfowa

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

podmokła

Wysokość

do 2 m

Cibora, cyperus, papirus (Cyperus). Rodzaj obejmuje gatunki roślin bagiennych i przybrzeżnych o sztywnych, łodygach, na szczycie których osadzone są wąskie, zebrane w pęki liście. Kwiatostany brązowe, wyrastają spośród liści. Cibora rozpierzchła (Cyperus diffusus) ma pokrój zwarty, liście lekko zwisające, promieniście rozmieszczone na szczycie pędów. Roślina łatwa w uprawie, nadaje się do uprawy w szklanych pojemnikach i do hydroponiki.

Rozmiary Wysokość 100-150 cm.

Inne gatunki Cibora zmienna, c. przemiennolistna, papirusik (Cyperus involucratus, C. alternifolius) - liście równowąskie i delikatne.

Kwitnienie Lato

Wilgotność powietrza Wysoka wilgotność powietrza. Zraszamy codziennie. Zimą zamgławiamy 3 razy w tygodniu. Temperatura minimalna zimą 120C.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy codziennie lub stawiamy doniczkę w wodzie. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co tydzień.

Pielęgnacja Nie stosujemy nabłyszczaczy, od których brązowieją listki. Obchodzimy się ostrożnie z rośliną, ponieważ jej łodygi łatwo się zginają i załamują. Uszkodzone łodygi obcinamy przy ziemi.

Przesadzanie Co roku, na wiosnę, doniczka powinna być przyciasna.

Rozmnażanie Wysiew nasion I-II, podział rozrośniętych roślin, 3-4 cm sadzonki pędowe z wierzchołkowej, ulistnionej części (silnie skracamy liście i umieszczamy sadzonkę w wodzie lub mokrym podłożu ?do góry nogami').

Najczęstsze choroby i szkodniki Mszyce, mączliki.

1 z 110.05.2004 WARSZAWA ANIN CENTRUM OGRODNICZE SWIAT ROSLIN ROSLINY DONICZKOWE PAPIRUS
Fot. Paweł Słomczyński / AG