Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rosiczka

Drosera

Encyklopedia roślin: Rosiczka okraglolistna

Kolor kwiatów

pomarańczowe, zielone

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

lato, wiosna

Rodzaj gleby

piaszczysta, torfowa

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

podmokła, wilgotna

Wysokość

do 1 m

Rosiczka (Drosera). Rodzaj obejmuje ponad 150 gatunków wieloletnich roślin owadożernych. Rosiczka tworzy przyziemne rozety. Liście, w zależności od gatunku i odmiany, są różnej wielkości i kształtu, pokryte włoskowatymi i czerwonymi gruczołami, które wydzielają słodką i kleistą substancję, wabiącą owady. Kwiaty małe, białe, różowe lub fioletowe, wyrastają na pędzie długości do 30 cm, zebrane w kwiatostan typu sierpik.

Rozmiary Roślina przyziemna. Pęd kwiatostanowy 15-90 cm. Długość liści 2-100 cm.

Gatunki i odmiany Rosiczka dwudzielna (Drosera binata) - gatunek o dwudzielnych, widlastych liściach. Rosiczka przylądkowa (Drosera capensis) - liście równowąskie, 15 cm, na długich ogonkach, najprostsza w hodowli i najodporniejsza rosiczka. Rosiczka królewska (Drosera regia) - liście lancetowate, do 70 cm długości, kwiatostan osiąga 60-90 cm. Rosiczka łyżeczkowata (Drosera spatulata) - liście owalne do klinowatych, z krótszym lub dłuższym od liścia ogonkiem.

Kwitnienie Wiosna-lato

Stanowisko Ziemia kwaśna, uboga w składniki odżywcze - kwaśny torf z gruboziarnistym piaskiem lub perlitem. Może być też czysty torf lub mech torfowiec. Rosiczka wymaga dużo światła - słońce rozproszone lub pełne. Zimą zaleca się doświetlanie roślin. Temperatura uprawy 18-25oC, zimą znosi 5-10oC.

Wilgotność powietrza Nie zraszamy rosiczki. Wstawiamy doniczkę do miski lub podstawki stale wypełnionej wodą. Można też uprawiać ją w oknie kwiatowym.

Podlewanie i nawożenie Rosiczka jest rośliną terenów podmokłych i bagiennych. Podlewamy ją przez podsiąkanie, lejąc wodę destylowaną, (deszczówkę lub wodę przegotowaną) na podstawkę. Podłoże powinno być stale wilgotne lub mokre. Nie dopuszczamy do przesuszenia podłoża. Roślin owadożernych nie nawozimy. Dokarmianie owadami nie jest konieczne.

Pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie. Przez cały rok zapewniamy rosiczkom takie same warunki - większość z nich nie przechodzi okresu spoczynku i nie wymaga niższej temperatury. Latem można wynieść roślinę na zewnątrz.

Przesadzanie Przesadzamy na wiosnę, co 2-3 lata.

Rozmnażanie Podział roślin, sadzonki liściowe, korzeniowe i sadzonki z pędu kwiatowego (3-5 cm). Rozmnażanie przez nasiona (pospolite gatunki są samopylne).

Najczęstsze choroby i szkodniki Szara pleśń. Ziemiórki, przędziorki.

1 z 2Encyklopedia roślin: Rosiczka okraglolistna
2 z 2Encyklopedia roślin: Rosiczka okraglolistna

Czytaj więcej o "Rosiczka"

Rosiczki (<i>Drosera</i>). W doniczkach można trzymać gatunki krajowe oraz egzotyczne. Rośliny te są malutkie (2-10 cm średnicy) i delikatne, łowią muszki za pomocą włosków pokrytych lepką rosą.