Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dawidia chińska (Davidia involucrata)

Davidia involucrata

Encyklopedia roślin: Dawidia chinska  Davidia involucrata

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wczesne lato, wiosna

Rodzaj gleby

próchniczna, żyzna

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 20 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Drzewo duchów dawidia chińska? Ze względu na oryginalne kwiatostany roślina nazywana jest drzewem duchów, gołębim lub drzewem chusteczkowym. Tworzy szerokostożkową koronę. Liście jajowate, do 15 cm długości, nieowłosione, jesienią przebarwiają się na żółto, na zimę opadają. Drobne bezpłatkowe kwiatki, głównie męskie z długimi pręcikami, zebrane są w kulisty kwiatostan o 2 cm średnicy zwisający na długiej 5-8 cm szypułce. Otacza go para białych liści zwanych podsadkami. Jeden z nich ma zwykle kilkanaście centymetrów długości, drugi jest dużo krótszy. Drzewo jest samopylne. Na liczących sobie przynajmniej 30 lat okazach zawiązują się owoce przypominający śliwkę o długości 2-3 cm. Dojrzałe opadają po pierwszych przymrozkach. W pestce może znajdować się do 5 nasion.

Rozmiary Wysokość około 10 m, w cieplejszym klimacie do 20 m.

Odmiany

  • 'Vilmorina' - bywa traktowana jako odrębny gatunek ( D. involucrata var. vilmoriniana ), w odróżnieniu od formy podstawowej jej liście nie są omszone od spodu, lepiej znosi mrozy, długość podsadek często przekracza 20 cm długości.

Rzadkie odmiany kolekcyjne:

  • 'Aya nishiki',
  • 'Lady Dahlia'
  • i 'Lady Sunshine' - liście kremowo-zielone;
  • 'Crimson Spring' - liście wiosną miedziano-burgundowe;
  • 'Purpleleaf' liście miedziano-burgundowe przez cały sezon;
  • 'Columna' - o zwartej koronie;
  • 'Sonora' - jej ukorzenione sadzonki kwitną wyjątkowo szybko, bo po roku.

Kwitnienie W maju - czerwcu, przez około dwa tygodnie. Dawidia chińska po ilu latach kwitnie? Wysiewana z nasion dawidia chińska zakwitnie pierwszy raz dopiero po ok 15 latach. 

Wymagania Gleba wilgotna , żyzna i próchniczna. Stanowisko dla młodych roślin półcieniste. Dawidia chińska jest tolerancyjna na odczyn podłoża.

Dawidia chińska uprawa i pielęgnacja

Drzewo najlepiej rośnie w zachodniej części Polski, na zacisznych stanowiskach . Młode egzemplarze należy okrywać, by ochronić przed mrozem lub spóźnionymi wiosennymi przymrozkami. Przed palącym słońcem i wysuszającym wiatrem dobrą osłoną są dla nich duże krzewy. Starsze okazy wytrzymują spadki temperatury do -26oC.

Rozmnażanie Przez sadzonki lub z nasion. Ze świeżych nasion wysianych jesienią w zimnej szklarni siewki wyrastają zwykle po półtora roku. Suche nasiona znacznie trudniej kiełkują. Siewki jak i sadzonki zanim zakwitną muszą rosnąć przynajmniej 7 lat, zwykle jednak na kwiaty czekać się znacznie dłużej. Dawidia chińska gdzie kupić? Sadzonkę 20-40 cm można kupić w internetowym sklepie ogrodniczym za cenę ok 70 zł. 

Cięcie Po posadzeniu roślinę powinno się podkrzesywać tworząc niewysoki pień. Jako rozłożysty okaz o luźnej koronie gorzej się prezentuje i zajmuje więcej miejsca. Cięcie starszych egzemplarzy oszpeca je i osłabia.

Podlewanie i nawożenie Nawet duże drzewa są bardzo wrażliwe na brak wilgoci. W czasie suszy należy je bardzo obficie podlewać. Nawożenie kompostem

Choroby i szkodniki. Dawidia chińska jest bardzo odporna na choroby i szkodniki. 

Zastosowanie Drzewo dla efektownego kwitnienia sadzone pojedynczo w eksponowanych miejscach.

1 z 2Encyklopedia roślin: Dawidia chinska  Davidia involucrata
2 z 2Encyklopedia roślin: Dawidia chinska  Davidia involucrata