Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pigwa pospolita

Cydonia oblonga

Owoce pigwy
Fot. Shutterstock

Kolor kwiatów

białe, różowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 3 m, do 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) Niewielkie drzewo lub duży krzew o opadających na zimę liściach i czerwonawej, popielatej lub prawie czarnej korze łuszczącej się płatami. Liście jajowate, całobrzegie, od góry lekko błyszczące, spodem filcowato owłosione. Kwiaty, białe lub różowe wyrastają po rozwinięciu się liści. Owoce żółte i błyszczące lub szarawo-żółte i omszone o kształcie gruszki lub jabłka, niekiedy bardzo nieregularne, u większości odmian osiągają około 6 cm średnicy. Dojrzewają w październiku. Miąższ twardy i mocno cierpki, ale bardzo aromatyczny.

Rozmiary Do 5 m wysokości, w polskim klimacie o połowę mniejsze.

Odmiany 'Lescovac' - owoce sporej wielkości o kształcie jabłka, szybko rosnąca, wymaga przycinania; 'Bereczka' - owoce podobne do gruszki, obficie owocuje, bardzo wytrzymała; 'Dwarf Orange' - wczesna odmiana o krzewiastym pokroju, owoce duże, złoto-żółte; 'Orange' inaczej pigwa jabłkowa - owoce do 0,5 kg o delikatnym miąższu; polecana w chłodniejsze regiony; 'Portugal' inaczej 'Lusitanica' - kwiaty duże, jasnoróżowe, dekoracyjne, owoce nieregularne w kształcie gruszki, do 10 cm długości i podobnej szerokości, smaczne i soczyste, mało odporna na mróz.

Kwitnienie Na przełomie maja i czerwca

Wymagania Stanowisko półcieniste lub słoneczne, przeciętna ogrodowa próchniczna ziemia o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym.

Uprawa i pielęgnacja Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, w ostrzejsze zimy może przemarzać. Większość odmian zdolna jest sama się zapylać.

Rozmnażanie Przez ukorzenienie sadzonek zielnych i okulizację, szczepienie na podkładkach lub odkłady.

Cięcie Owocuje na krótkopędach pojawiających się na ubiegłorocznych gałęziach. Nie wymaga ostrego cięcia, usuwa się jedynie pędy rosnące niewłaściwie lub skraca zbyt długie.

Podlewanie i nawożenie Ma płytki system korzeniowy, więc wrażliwa jest na przesuszenie, szczególnie odmiana ?Portugal?. W okresach bezdeszczowych wymaga podlewania. Zasilanie kompostem.

Choroby i szkodniki. Podatna na zarazę ogniowa, mączniaka i brązową zgniliznę.

Zastosowanie Oryginalne drzewo, ozdobne w czasie kwitnienia i owocowania. Owoce nie nadają się do bezpośredniego spożycia, ale dodawane są do przetworów z owoców o niskiej zawartości pektyn. Używana jest jako skarlająca podkładka dla grusz i innych drzew owocowych.

1 z 1Owoce pigwy
Fot. Shutterstock

Czytaj więcej o "Pigwa pospolita"