Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dereń biały

Cornus alba

DEREŃ BIAŁY 'BATON ROUGE', inaczej 'Minbat' (C. alba) jest nową odmianą o średnio intensywnym wzroście. Białe kropki na pędach to przetchlinki.
Fot. Bronisław Jan Szmit

Kolor kwiatów

białe

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

lato, wiosna

Rodzaj gleby

dowolna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

podmokła, wilgotna

Wysokość

do 3 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Dereń biały (Cornus alba) Bujnie rosnący krzew zrzucający liście jesienią. Pędy początkowo wyprostowane, na starszych boczne gałęzie ścielą się po ziemi. Młoda kora w sezonie ciemno purpurowa, na przedwiośniu mocno jaśnieje. Liście do kilkunastu centymetrów długości, ciemnozielone, przebarwiające się jesienią na czerwono lub żółto. Białe kwiaty tworzą lekko wypukłe kwiatostany około 7 średnicy. Okrągławe owoce początkowo są białe, w okresach chłodu stają się niebieskie. Chętnie zjadają je ptaki.

Rozmiary Wysokość i szerokość do 3 metrów.

Odmiany ?Aurea ? - liście żółte; ?Elegantissima? - liście szarozielone z nieregularnym różowawym obrzeżeniem; ?Sibirica?- zimą pędy koralowe; 'Spaethii' - liście żółtawe, potem jasnozielone z szerokim nieregularnym żółtym obrzeżeniem; 'Cream Cracker' - młode liście z kremowożółtym obrzeżeniem, pędy zimą intensywnie czerwone, młode wiosenne przyrosty złociste; 'Baton Rouge' inaczej 'Minbat' - pędy zimą koralowe, liście jesienią przebarwiają się na czerwonofioletowo, lekko się skręcają, ukazując srebrzysty spód.

Kwitnienie Dwukrotne, na początku maja i w sierpniu.

Wymagania Wytrzymała roślina łatwa w uprawie, tolerancyjna także co do pH podłoża. Lubi zwłaszcza podmokłe gleby. Stanowiska słoneczne i półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja W pełnym słońcu ładniej się wybarwia. Jest bardzo odporna na mróz.

Rozmnażanie Z sadzonek zielnych. Rozłożyste gałęzie łatwo ukorzeniają się w kontakcie z ziemią.

Cięcie Wskazane niskie przycinanie, nawet co wiosnę, bo stymuluje to rozwój młodych pędów, które są najbardziej dekoracyjne.

Podlewanie i nawożenie Krzew preferuje wilgotną, a nawet podmokłą ziemię, jest też wytrzymały na suszę. Podlewanie zbędne. Zasilanie kompostem.

Choroby i szkodniki Nie choruje.

Zastosowanie Ozdobny krzew zimą, ze względu na dekoracyjne pędy, a w sezonie ze względu na liście, kwiatostany i owoce, sadzony pojedynczo lub w grupach. Nadaje się na szerokie żywopłoty.

1 z 1DEREŃ BIAŁY 'BATON ROUGE', inaczej 'Minbat' (C. alba) jest nową odmianą o średnio intensywnym wzroście. Białe kropki na pędach to przetchlinki.
Fot. Bronisław Jan Szmit

Czytaj więcej o "Dereń biały"

KRZEW LISCIASTY OWOCE DEREN BIALY ' SIBIRICA ' FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (169) - 1 2009 SLOWA KLUCZOWE: OWOCE ROSLINY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (169) - CZASOPISMA