Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Złocień krzewiasty

Argyranthemum frutescens

Złocień krzewisty może zastąpić na rabacie pięciornika
Fot. Shutterstock

Kolor kwiatów

białe

Kolor liści

jasno zielone

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe
Złocień krzewiasty (łac. Argyranthemum frutescens) to wieloletni krzew, który ze względu na to, że jest wrażliwy na mróz, w naszym kraju jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Roślina silnie się krzewi. Bardzo ciekawie wyglądają złocienie prowadzone w formie drzewka. Liście złocienia krzewiastego są wąskie, powcinane, ciemnozielone.

Rozmiary ok 50 cm

Odmiany Butterfly - o żółtych kwiatach, kwitnienie średnio-wczesne, dobra, mocna odmiana o dużych kwiatach; Courtyard Citronelle - o żółtych kwiatach, kwitnienie wczesne; Courtyard Pacific Candy - o kwiatach różowych, kwitnie obficie i wcześnie; Courtyard Pacific Gold - o pełnych, kwiatach żółtych, kwitnienie wczesne; Courtyard Pacific Rose - o kwiatach różowych, kwitnie obficie i wcześnie; Ping Pong - o kwiatach białych i pełnych, kwitnie wcześnie; Polly - o kwiatach białych, kwitnie wcześnie, bardzo dobra odmiana o dużych kwiatach, mocno krzewiąca się; Starlight Red - atrakcyjna odmiana o kwiatach czerwonych, kwitnie wcześnie, dobrze się krzewi.

Kwitnienie Od wiosny do jesiennych przymrozków

Wymagania Słoneczne i ciepłe stanowisko. Przepuszczalna, żyzna próchniczno-gliniasta ziemia o odczynie lekko zasadowym.

Uprawa i pielęgnacja Nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej

Rozmnażanie Rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Na sadzonki pobiera się pęd 5-7 cm długości, najlepiej bez kwiatów i ukorzenia w podłożu. Po 10-12 dniach ukorzenione sadzonki przesadza się do żyznego podłoża do doniczek o średnicy 12 cm. Gdy dobrze się ukorzenią (po 8-10 dniach), przycina się stożek wzrostu pozostawiając na roślinie 6-8 węzłów - to sprzyja rozkrzewieniu rośliny. Po trzech tygodniach można powtórnie przyciąć.

Cięcie Nadaje się do formowania. Bardzo ciekawie wyglądają złocienie prowadzone w formie drzewka.

Podlewanie i nawożenie Nawozić należy płynnym nawozem wieloskładnikowym raz w tygodniu lub z każdym podlewaniem mniejszymi stężeniami.

Choroby i szkodniki Nie choruje

Zastosowanie do obsadzania pojemników i na rabaty.

1 z 2Złocień krzewisty może zastąpić na rabacie pięciornika
Fot. Shutterstock
2 z 2Złocień krzewiasty 'Pacific Candy' nowe kwiaty balkonowe
Plantpol-Zaborze