Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dzwonek skupiony

Campanula glomerata

Dzwonek skupiony (Campanula glomerata Acaulis)
Fot. Ghislain 118

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

białe, fioletowe, purpurowe

Odczyn gleby

obojętny, zasadowy

Rodzaj gleby

żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

sucha, umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 1 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Dzwonek skupiony (Campanula glomerata) to długowieczna bylina o owłosionych pędach zasychających na zimę. Tworzy rozetę eliptycznych liści oraz sztywne wyprostowane czterokanciaste łodygi zakończone główkowatym skupiskiem dzwonkowatych kwiatów o długości około 3 cm. Dzwonki zwrócone są do góry i zwykle mają niebieskofioletowy odcień.

RozmiaryRośliny typowe dorastają do 0,5 metra wysokości, odmiany od 15 cm do 1 metra.

Odmiany 'Acaulis'- kwiaty fioletowe, wysokość około 30 cm; 'Speciosa'- kwiaty fioletowe, wysokość do 1 m, i 'Superba' - kwiaty purpurowofoletowe, wysokość do 60 cm; 'Alba' - kwiaty białe, wysokość 10-20 cm;'Crown of Snow' - kwiaty fioletowe, wysokość do 75 cm.

Kwitnienie Od czerwca do sierpnia, czasem powtórnie jesienią.

Wymagania Stanowiska ciepłe, słoneczne lub półcieniste. Gleba sucha lub średnio wilgotna, średnio żyzna a nawet uboga, najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, choć roślina dobrze toleruje także kwaśną ziemię.

Uprawa i pielęgnacja Roślina mało wymagająca, w pełni mrozoodporna. Jej uprawa nie udaje się jedynie w miejscach bardzo zacienionych i podmakających. Z czasem rozrasta się w zwarty łan. Po kwitnieniu nie wygląda efektownie, warto więc w jej sąsiedztwie sadzić rośliny, które wówczas będą ją maskować.

Rozmnażanie Przez wysiew nasion jesienią lub po przemrożeniu w marcu. Tworzy rozłogi i dzięki nim się umiarkowanie rozrasta. Duże kępy można dzielić wiosną.

Cięcie Wycinanie przekwitających kwiatostanów, by roślina powtórnie zakwitła

Podlewanie i nawożenie Podlewanie tylko w czasie długotrwałej suszy, nawożenie kompostem wiosną lub jesienią.

Choroby i szkodniki Nie choruje.

Zastosowanie Do sadzenia na rabatach, w ogródkach skalnych, na ogrodowych łąkach kwietnych oraz w pojemnikach, także na kwiat cięty.

1 z 2Dzwonek skupiony (Campanula glomerata Acaulis)
Fot. Ghislain 118
2 z 2Dzwonek skupiony (Campanula glomerata Acaulis)
Fot. Ghislain 118