Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Forsycja pośrednia

Forsythia × intermedia

Encyklopedia roślin: Forsycja posrednia  Forsythia   intermedia

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

żyzna

Stanowisko

słońce

Wysokość

do 3 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia) Roślina powstała w wyniku skrzyżowania dwóch dzikich gatunków. Jest to gęsty i szeroko rozrastający się krzew o pędach wyprostowanych i częściowo zwisających. Liście ciemnozielone, przeważnie pojedyncze, lekko piłkowane. Kwiaty żółte, lejkowate, o długości do 5 cm wyrastają na krótkich szypułkach wzdłuż gałęzi. Kwitnie przed rozwojem liści.

Rozmiary Do 3 m wysokości i podobnej szerokości.

Odmiany 'Goldzauber' - ma cienkie pędy, ciemnożłóte kwiaty, niezbyt silnie rośnie; 'Lynwood' - kwiaty ciemnożółte regularnie rozmieszczone na sztywnych, wzniesionych pędach; 'Maluch' - karłowata odmiana o wysokości do 1 m i drobnych kwiatach; 'Spectabilis' - złocistożółte, bardzo duże kwiaty pojawiają się dość późno i rzadko są uszkadzane przez wiosenne przymrozki; ?Week-End' inaczej 'Courtalyn' - kwiaty złotożółte, 3-4 cm średnicy, rozkwitają wcześniej od innych odmian.

Kwitnienie W marcu - kwietniu.

Wymagania Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, rośnie dobrze niemal na każdej ziemi, ale na żyznej rozwija się szybciej i bujniej kwitnie. Wymaga stanowiska słonecznego. Roślina tolerancyjna na pH podłoża.

Uprawa i pielęgnacja Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Całkowicie mrozoodporna, ale silne wiosenne przymrozki mogą uszkadzać kwiaty.

Rozmnażanie Najłatwiej przez odkłady i ze ściętych jednorocznych pędów, które wiosną tworzą korzenie nawet po umieszczeniu w wodzie. Pokładające się na ziemi gałęzie same się ukorzeniają.

Cięcie Przekwitłe pędy warto skracać o około 2/3 długości, by roślina obficiej kwitła. Co 3?4 lata należy silnie prześwietlić krzew. Ponieważ dobrze regeneruje się po mocnym cięciu, nadaje się do prowadzenia np. w formie niskiego drzewka o kulistej gęstej koronie. Podlewanie i nawożenie Należy zapobiegać przesychaniu ziemi i umiarkowanie zasilać krzew.

Choroby i szkodniki Rzadko choruje

Zastosowanie Krzew efektowny w okresie kwitnienia sadzony pojedynczo jak i w grupach lub wykorzystywany do tworzenia naturalnych i formowanych żywopłotów. Gałązki uśpione lub z nierozwiniętymi pąkami ścinane są na przedwiośniu na bukiety, które szybko rozkwitają w wazonach.

1 z 2Encyklopedia roślin: Forsycja posrednia  Forsythia   intermedia
2 z 2Encyklopedia roślin: Forsycja posrednia  Forsythia   intermedia

Czytaj więcej o "Forsycja pośrednia"

Forsycja pośrednia (Forsythia ×intermedia) Lynwood