Forsycja pośrednia (Forsythia ×intermedia) Lynwood. Krzewy ozdobne
Forsycje są jednymi z najwartościowszych krzewów ozdobnych kwitnących wczesną wiosną. Już w pierwszych dniach kwietnia pączki kwiatowe forsycji zaczynają szybko nabrzmiewać, by w kilka dni okryć cały krzew masą intensywnie żółtych kwiatów.
Pochodzenie. Forsythia ×intermedia 'Lynwood' pochodzi z Irlandii Północnej, od powszechnie uprawianej odmiany 'Spectabilis'.
Wygląd. Krzewy odmiany 'Lynwood' początkowo rosną wyprostowane, są wąskie i smukłe, później rozszerzają się, osiągając 2-3 m wysokości i szerokości. Młode pędy rosną strzeliście w górę, w kolejnym roku rozgałęziają się i łukowato wyginają na boki. W kwietniu na bezlistnych, nagich gałązkach rozkwitają duże, złocistożółte, delikatnie pachnące kwiaty o wyjątkowo szerokich płatkach korony. Samo kwitnienie jest bardzo obfite i długotrwałe, a nektar i pyłek stanową cenny pokarm pszczół oraz innych owadów, które właśnie obudziły się z zimowego letargu. Wraz z końcem pełni kwitnienia z pąków liściowych zaczynają wyłaniać się soczyście zielone, młode listki. Liście są pojedyncze, ułożone na pędach naprzeciwlegle, brzegi blaszek liściowych mają ostre piłkowanie, z wyjątkiem odcinka u nasady ogonka, który jest gładki. Liście są zdrowe, żywozielone, jesienią lekko się przebarwiają.
Wymagania . Forsycja pośrednia 'Lynwood' jest łatwa w uprawie, wymaga stanowisk jasnych, słonecznych. Najlepiej rośnie na glebach zasobnych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych, ale całkiem nieźle radzi sobie w mniej sprzyjających warunkach. Krzewy wykazują odporność na okresową suszę, nie mają szkodników i bardzo rzadko chorują, dlatego doskonale nadają się do sadzenia w miastach, na osiedlach i w parkach, czyli tam, gdzie stosowanie środków ochrony roślin jest niedopuszczalne. Na zachód od Wisły zimuje bez zastrzeżeń, we wschodniej części kraju silne mrozy mogą powodować uszkodzenie pąków kwiatowych, ale pędy nie przemarzają. W celu ograniczenia wzrostu i utrzymania ładnego pokroju krzewy można przycinać. Formowanie najlepiej przeprowadzić zaraz po zakończeniu kwitnienia, oraz na początku lata, aby pobudzić pędy jednoroczne do rozkrzewiania. Cięcie wiosenne wykonuje się zwykle na wysokości 2/3 długości przekwitłych pędów. Zabieg ten sprzyja zagęszczeniu krzewu. Raz na kilka lat warto odmłodzić rośliny usuwając pędy najstarsze i osłabione.
Zastosowanie. Dzięki wspaniałym walorom dekoracyjnym w okresie wiosennym odmiana 'Lynwood' znajduje szereg zastosowań. Krzewy najefektowniej prezentują się w nasadzeniach grupowych, w parkach, na skwerach i w przestronnych ogrodach. Posadzone od południa, w miejscach zacisznych i osłoniętych, zakwitają tydzień lub dwa tygodnie wcześniej. Ścięte gałązki nadają się do pędzenia. Przyniesione do domu pędy wystarczy wstawić do wazonu z wodą i poczekać od kilku do kilkunastu dni na rozwój kwiatów. Obok dwóch innych forsycji Brytyjczycy uznali odmianę 'Lynwood' za wyjątkowo spektakularną w okresie kwitnienia. Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze wyróżniło odmianę 'Lynwood' odznaczeniem AGM, przyznawanym roślinom o wyjątkowej wartości dekoracyjnej i użytkowej.
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany