Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Frizea lśniąca (Vriesea splendens)

Vriesea splendens

Vriesea splendens
Fot. Frizea lśniąca

Frizea lśniąca to roślina epifityczna z rodziny bromeliowatych. Liście sztywne i rynienkowate tworzą głęboki lejek, w którym gromadzi się woda. Liście są ciemnozielone w poprzeczne brunatne pasy. Kwiaty małe, żółte, otoczone czerwonymi przykwiatkami, które są ściśle ułożone w szablaste, kłosowate kwiatostany.

Rozmiary Kwiatostan osiąga wysokość 50 cm.

Odmiany

  • 'Flaming Sword' - kwiat frizea lśniąca ma liście sztywne, lśniące i zielone w brunatne, poprzeczne pręgi, kłos szablasty o czerwonych przykwiatkach.

Frizea lśniąca kwitnienie

Kwitnie raz, przez kilka miesięcy, gdy ma około 2 lat. Roślina zamiera po kwitnieniu (żyje 2-2,5 roku).

Frizea lśniąca - jak pielęgnować?

Stanowisko Podłoże przepuszczalne, próchniczne - mieszanka ziemi liściowej, torfu i piasku. Miejsce dobrze oświetlone, ale chronimy przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Temperatura najlepiej stała 15oC. Temperatura maksymalna w lecie 21oC.

Wilgotność powietrza Wysoka wilgotność powietrza. Latem zraszamy raz w tygodniu.

Frizea lśniąca uprawa

Frizea lśniąca podlewanie. Latem podlewamy ziemię, raz w tygodniu, a zimą co 10-14 dni. Dodatkowo napełniamy wodą lejek rozety, ale nie w okresie wyrastania kwiatostanu, i zmieniamy ją co tydzień. Woda powinna być bezwapienna, o temperaturze pokojowej.

Nawożenie Latem zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 14 dni, połową zalecanej dawki.

Frizea lśniąca pielęgnacja Kwiat z czerwonym grzebieniem to roślina łatwa w uprawie.  Nie stosujemy nabłyszczacza. Liście przecieramy wilgotną szmatką. Usuwamy pęd kwiatostanowy po obumarciu, tnąc jak najniżej przy podstawie.

Przesadzanie Rośliny przesadzamy dwa razy zanim zakwitną. Dno doniczki powinno być dobrze zdrenowane.

Rozmnażanie Odrosty oddzielamy, gdy osiągną połowę wielkości rośliny matecznej. Odcinamy je ostrym nożem razem z korzeniami. Wysiew nasion.

Najczęstsze choroby i szkodniki Przędziorki, tarczniki.

Frizea lśniąca czy jest trująca?

Frizea lśniąca o gatunek trującej rośliny z rodziny ananasowatych.

Frizea - co zrobić z suchym kwiatem

Frizea po przekwitnięciu traci kwiat bezpowrotnie i należy go wyciąć gdy straci kolor i się wysuszy. Czy frizea zakwitnie ponownie? Po kilku miesiącach, gdy pojawią się nowe rozety liści możemy liczyć na pojawienie się nowego kwiatostanu. 

1 z 1Vriesea splendens
Fot. Frizea lśniąca