Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Peperomia (Peperomia)

Peperomia kędzierzawa 'pink lady' ma do 20 cm wysokości. Jest wielobarwna - jej młode liście są czerwonawe, starsze zielenieją.
Fot. Lilianna Sokołowska

Kolor kwiatów

białe

Odczyn gleby

lekko kwaśny

Pora kwitnienia

lato

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 30 cm

Peperomia, co znaczy "podobny do pieprzu", nazywana jest często także pieprzówką. To bardzo ozdobna i popularna roślina doniczkowa o szerokim zastosowaniu. Nadaje się do wiszących donic, jako roślina zadarniająca, a także do uprawy hydroponicznej. Dzięki mnogości odmian, różnorodności kolorów i kształtów liści, chętnie uprawiana jest przez kolekcjonerów. Peperomia jest dość kapryśna, nieodpowiednie warunki w uprawie potrafią szybko zniszczyć roślinę. Warto więc przed nabyciem tej rośliny poczytać na jej temat.

Peperomia - gatunki i odmiany

Peperomia to piękna roślina doniczkowa o bardzo dekoracyjnych liściach, których mnogość kształtów i wybarwień sprawia, że można z jej sadzonek utworzyć dużą kolekcję. Wszystkie uprawiane odmiany mają charakterystyczne, mięsiste liście z wyraźnym rysunkiem, co bardzo ułatwia rozpoznawanie poszczególnych form. Najpopularniejszym gatunkiem jest peperomia tępolistna ( Peperomia obtusifolia z zaokrąglonymi, mięsistymi liśćmi. 

Peperomia kędzierzawa Peperomia caperata to najczęśc )iej spotykany gatunek w domach. Ma pomarszczone liście z charakterystycznymi wyżłobieniami. Białe kwiaty w formie kłosów zdobią ją wystając wysoko ponad granicę liści. Znanymi odmianami tego gatunku jest 'Variegata' oraz 'Tricolor'. Peperomia ‘Rosso' o przykuwających wzrok, fioletowych liściach.

Peperomia kluzjolistna  (Peperomia clusifolia) to gatunek, którego liście zdobią czerwone przebarwienia na brzegach. Znanymi odmianami tego gatunku jest 'Variegata' oraz 'Tricolor'.

Peperomia srebrzysta (Peperomia griseoargentea ) to gatunek o ciekawych liściach, które są mają faliste blaszki pomiędzy ciemniejszymi nerwami.

Peperomia metaliczna (Peperomia metallica ) swoją nazwę wzięła od liści w szarozielonym kolorze, żyłkowanych od spodu na czerwono z jasnym pasem po środku.

Peperomia puteolata posiada dość długie jak na tę roślinę, 10 cm liście z kontrastowymi wybrzuszeniami.

Peperomia okrągłolistna (Peperomia rotundifolia ) to forma z drobnymi, okrągłymi liśćmi, gęsto osadzonymi na łodygach. Wykształcają się one z tarczek wielkości łebka od szpilki.

Peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia posiada żywozielone liście z jaśniejszym unerwieniem. To jedna z najprostszych w uprawie roślin z tego gatunku.

Peperomia kluzjolistna (Peperomia clusiifolia )posiada mięsiste pędy o czerwonej barwie oraz liściach w różnych odcieniach zieleni z marginesem w kolorze kości słoniowej i czerwono-fioletową obwódką.

Peperomia argyreia to ciekawa odmiana nazywana też peperomią arbuzową ze względu na nietuzinkowe ubarwienie liści przypominające skórkę arbuza.

Peperomia magnoliifolia ( Peperomia magnoliaefolia ) Roślina często mylona z peperomią tępolistną, ma od niej jednak więcej liści i bardziej wyprostowany pokrój. Liście gładkie, woskowate i lekko mięsiste, ułożone na łodygach naprzemianlegle.

Rozmiary

Peperomie to małe rośliny dorastające do 20-25 cm.

Kwitnienie

Peperomia kwiat - jak pielęgnować roślinę gdy kwitnie"? Peperomia kwitnie głównie w lecie. Kwiaty zebrane są w wysokie kwiatostany, które można porównać do mysiego ogona. Ich biały, biało-zielony kolor pięknie kontrastuje na tle ciemnych, wybarwionych liści. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Peperomia - jak dbać

Pielęgnacja peperomii nie jest prosta, ale przy odrobinie wprawy każdy może tę roślinę uprawiać. Nabywając peperomię musimy więc pamiętać o tym, aby stworzyć dla niej odpowiednie warunki. Roślina ta nie lubi bezpośredniego światła, które może spowodować, że jej ozdobne liście zmatowieją. Optymalna temperatura do jej uprawy to, w zależności od pory roku, od 15 do 24 stopni C. Warto zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza, w której bardzo dobrze się czuje. Jeżeli w naszym domy jest zbyt sucho, warto postawić ją na spodku wypełnionym kamieniami i wodą tak, aby nie moczyć ziemi, ale zapewnić jej wilgotność parującej wody. Można też spryskiwać liście ciepłą wodą. Pamiętamy jednak, że jej liście są bardzo kruche dlatego też trzeba być bardzo uważnym przy zabiegach pielęgnacyjnych, jak np. czyszczenie.

Jak rozmnożyć? Peperomia

Peperomię rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych, pędowych i liściowych, w zależności od odmiany. Najczęściej tworzy się sadzonki wierzchołkowe. Najlepiej zabieg ten wykonywać na wiosnę. Na dnie doniczki wysypujemy drenaż, a następnie przygotowujemy mieszankę ziemi z dodatkiem piasku w stosunku 1:1. Następnie wybieramy ze zdrowej rośliny pęd z dwiema parami liści i ucinamy ostrym narzędziem pod nimi. Sadzonkę należy przygotować ucinając łodygę pod samymi liśćmi. Następnie obrywamy dolną parę liści. Miejsce cięcia można zanurzyć w preparacie do ukorzeniania, a potem umieścić nową sadzonkę w doniczce tak, aby liście znalazły się na poziomie ziemi. Po tym podlewamy roślinę i przykrywamy torebką foliową, którą będziemy odkrywać codziennie na kilka minut. Roślina potrzebuje stałej wilgotności powietrza. Po około 3 tygodniach nową sadzonkę można już przesadzić do zwykłej ziemi.

Peperomia - jaka ziemia

Podłoże: próchnicze, przepuszczalne, lekkie, dobrze zdrenowane. Najlepsza ziemia do uprawy peperomii to mieszanka ziem ogrodowych, kompostowych i torfowych, jednak spokojnie możemy zastosować gotowe podłoża do roślin zielonych.

Podlewanie i nawożenie

Bardzo ważne, aby peperomię oszczędnie podlewać. Latem możemy to robić co 10 dni, zimą wystarczy nawet co dwa, trzy tygodnie. Warto, aby woda do podlewania tej rośliny była miękka, bezwapienna. Peperomię możemy nawozić wiosną i latem, co dwa tygodnie, nawozem płynnym przeznaczonym do roślin zielonych doniczkowych.

Choroby i szkodniki

Najczęściej peperomie stają się ofiarami przędziorków i wełnowców. Ciężkie uszkodzenia mogą spowodować zbytnia wilgoć i chłód, głównie w zimie. Peperomia magazynuje wodę w liściach i przy zbyt częstym podlewaniu staje się podatna na choroby grzybowe, a nawet zaczyna gnić. Dlatego pamiętajmy, aby jej nie przelewać.

Dlaczego peperomia gubi liście?

Najczęstszym powodem odpadających liści od rośliny jest chłód. Roślina ta nie lubi zimna i przeciągów dlatego też musimy zapewnić jej odpowiednie miejsce. Jeżeli zauważymy więc opadające liście, przestawmy peperomię w cieplejsze miejsce, jednak nie w pełnym słońcu.

Zastosowanie

Niektóre odmiany peperomii nadają się do obsadzania doniczek wiszących, inne świetnie zadarniają doniczki z kompozycjami z mieszanych roślin doniczkowych. Peperomia lubi wilgotny klimat, który tworzy się w większej grupie roślin dlatego warto ją zestawić, a szczególnie z: dracenami, bluszczami, figowcami i filodendronami.

1 z 1Peperomia kędzierzawa 'pink lady' ma do 20 cm wysokości. Jest wielobarwna - jej młode liście są czerwonawe, starsze zielenieją.
Fot. Lilianna Sokołowska