Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Irga drobnolistna

Cotoneaster procumbens

Encyklopedia roślin: Irga drobnolistna  Cotoneaster procumbens  syn  C

Kolor kwiatów

białe, różowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wczesne lato, wiosna

Rodzaj gleby

żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 20 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Irga drobnolistna (Cotoneaster procumbens, syn. C. microphyllus) Zimozielony karłowy krzew, przez niektórych uważany za odmianę irgi Dammera (C. dammeri) lub płożącej (C. horizontalis), o płożących pędach rozrastających się na boki, tworzący rozłożyste, zadarniające kobierce. Kwiaty niepozorne, białe lub różowe, liście drobne, skórzaste i lśniące. Jesienią obsypuje się obficie dekoracyjnymi jaskrawoczerwonymi owocami.

Rozmiary Dorasta do 15 cm wysokości i metrowej szerokości.

Odmiany 'Streib's Findling' - podstawowa odmiana gatunku; 'Queen of Carpets' - krzew nieznacznie wyższy i o nieco większych liściach. Niektórzy uważają obie odmiany za identyczne, a ich nazwy za synonimy.

Kwitnienie Maj - czerwiec

Wymagania Preferuje żyzne, lekko wilgotne gleby, ale rośnie niemal na każdej ziemi i wykazuje dużą tolerancję na pH podłoża. Stanowiska od cienistych do słonecznych.

Uprawa i pielęgnacja Wzrostowi sprzyja podłoże umiarkowanie wilgotne. Nadmiar wilgoci jest szkodliwy, krzew lepiej znosi suszę. Dobrze zimuje pod okrywą śniegu, jednak w czasie surowych zim mogą przemarzać końce najmłodszych gałęzi.

Rozmnażanie Leżące na ziemi młode gałęzie same łatwo się ukorzeniają. Można też rozmnażać krzew przez pobierane latem sadzonki zdrewniałe lub jesienią robić odkłady.

Cięcie Nie jest wymagane. Krzew jest ekspansywny i silnie rozrasta się na boki, cięcie może być konieczne dla ograniczenia jego rozmiarów.

Podlewanie i nawożenie Zasilanie kompostem, podlewanie jedynie w czasie długotrwałej suszy.

Choroby i szkodniki Rzadko choruje.

Zastosowanie Dekoracyjna roślina okrywowa polecana zwłaszcza do ogrodów skalnych, obsadzania murków i do pojemników.

1 z 1Encyklopedia roślin: Irga drobnolistna  Cotoneaster procumbens  syn  C