Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaskier ostry

Ranunculus acris

Encyklopedia roślin: Jaskier ostry ma zolte kwiaty na wysokich lodygach

Kolor kwiatów

żółte

Kolor liści

zielone

Pora kwitnienia

lato

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Jaskier ostry (Ranunculus acris) Wieloletnia roślina zielna, pospolicie występująca na terenie całej Polski. Mrozoodporna. Korzenie kłączowe, grube. Łodygi wzniesione i rozgałęzione, liście dłoniasto-dzielne, kwiaty promieniste, żółte i błyszczące.

Rozmiary Wysokość 60 cm.

Odmiany 'Multiplex' - kwiaty pełne, złoto-żółte, odmiana uprawiana na kwiat cięty. 'Flore Pleno' - kwiaty pełne, złocisto-żółte.

Kwitnienie Kwitnie V-VII

Wymagania Gleba gliniasto-piaszczysta, próchniczna, wilgotna. Stanowisko słoneczne, półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Roślina dość wymagająca, nie toleruje suchego podłoża. Bulwy sadzimy wiosną (IV-V) na głębokości 5-7 cm, po wcześniejszym ich namoczeniu w letniej wodzie (kilka godzin). Rozmnażanie Podział bulw, siew nasion. Cięcie Brak. Podlewanie i nawożenie Podlewamy umiarkowanie, ale regularnie, tak by podłoże było stale wilgotne. Nie należy przesadzać, gdyż nadmierna wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Rośliny można zasilać nawozami wieloskładnikowymi.

Choroby i szkodniki Szara pleśń, mączniak prawdziwy. Mszyce.

Zastosowanie Roślina ozdobna uprawiana na rabatach, łąkach kwietnych, w ogrodach naturalistycznych, na stanowiskach nadwodnych. Nadaje się na kwiat cięty. Wszystkie jaskry są trujące, jednak niektóre gatunki wykorzystuje się w ziołolecznictwie.

1 z 1Encyklopedia roślin: Jaskier ostry ma zolte kwiaty na wysokich lodygach