Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kolkwicja chińska

Kolkwitzia amabilis

Encyklopedia roślin: Kolkwicja chinska  Kolkwitzia amabilis

Kolor kwiatów

różowe

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

dowolna, przepuszczalna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 1 m, do 3 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) Krzew o kulistym pokroju, zrzucający liście na zimę, mrozoodporny. Na łukowato wygiętych pędach powstają drobne, różowe kwiaty z pomarańczową gardzielą, które zebrane są w liczne wiechowate kwiatostany. Liście kolkwicji są małe, owalne i ciemnozielone, a jesienią długo utrzymują się na krzewie. Owoc - szczeciniasta torebka.

Rozmiary: Szerokość równa wysokości, po 5 latach 1 m x 1 m, maksymalna 3 m.

Kwitnienie: V-VI

Wymagania: Gleba dowolna, najlepsza zasadowa i przepuszczalna. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Kolkwicja chińska - uprawa i pielęgnacja

Kolkwicja ma małe wymagania, może rosnąć na różnych typach gleb, z wyjątkiem podmokłych. Dobrze znosi suszę, jeśli nie trwa ona zbyt długo. Odpowiadają jej miejsca słoneczne i lekko zacienione. Jedyny problem może stanowić silny mróz. Świeżo posadzone okazy warto dla bezpieczeństwa obsypać dookoła sporą warstwą przefermentowanej kory, a same krzewy osłonić na zimę agrowłókniną.

Naturalnym miejscem występowania kolkwicji są górzyste tereny zachodnich Chin. Odkryto ją zaledwie przed stu laty.

Kolkwicja może przemarzać w polskich warunkach, jednak po przemarznięciu dobrze odrasta. Najlepiej sadzić ją na słonecznym stanowisku, co sprzyja obfitemu kwitnieniu.

Rozmnażanie Sadzonki półzdrewniałe, nasiona, odrosty korzeniowe

Kolkwicja chińska - przycinanie

Nie wymaga cięcia, ale dobrze je znosi. Można wykonać cięcie prześwietlające i usunąć nadmiar pędów lub cięcie odmładzające, wycinając stare i słabe pędy. 

Cięcie kolkwicji nie jest konieczne - skracamy tylko przemarznięte gałęzie. Można też po kwitnieniu wyciąć części pędów, na których były kwiaty, aby krzew się zagęścił. Co 3-4 lata warto wyciąć najstarsze pędy i skrócić pozostałe o 1/3.

Podlewanie i nawożenie Gleba powinna być lekko wilgotna. W okresie suszy i kwitnienia dobrze podlewać.

Choroby i szkodniki Nie występują.

Zastosowanie Kolkwicja jest rośliną ozdobną w ogrodach i parkach. Może być sadzona pojedynczo lub w grupach, oraz w szpalerach. Roślina miododajna, obficie kwitnąca.

Kolkwicja świetnie się prezentuje na trawniku jako pojedynczy krzew. Można ją też sadzić w grupach albo utworzyć z niej szpaler.

Kiedy kwitnie kolkwicja chińska ? 

Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) zakwita w drugiej połowie maja i jest wtedy od góry do dołu obsypana jasnoróżowymi kwiatami. Wydaje ich najwięcej w miejscach słonecznych. Krzew dorasta do 2-2,5 m wysokości i ma niemal kulisty lub jajowaty pokrój.

Na pierwszy rzut oka kwiaty kolkwicji bardzo przypominają kwiaty krzewuszki (obie te rośliny należą do tej samej rodziny przewiertniowatych), ale są delikatniejsze i osiągają 1,5 cm długości. Ich kielichy mają kształt dzwonków zakończonych pięcioma działkami kielicha. Wyrastają po kilka w kątach liści na całej długości ubiegłorocznych pędów - stąd ich obfitość. Kwitną w maju i czerwcu, zwykle przez kilka tygodni.

Kiedy owocuje kolkwicja chińska?

Zawiązujące się pod koniec lata owoce kolkwicji są suche i otoczone gęstą szczecinką włosków. One także stanowią ozdobę krzewu, podobnie jak łuszcząca się kora na pędach, którą widać dopiero zimą. Lekko owłosione liście wyrastają na łodygach parami.

Kolkwicja chińska - odmiany

Na naszym rynku dostępnych jest kilka odmian kolkwicji różniących się odcieniem kwiatów, pokrojem i siłą wzrostu. W polskich warunkach uprawiamy tylko te, które odznaczają się największą odpornością na mróz.

  • 'Pink Cloud' wyróżnia się ciemno- różowymi kwiatami.
  • 'Rosea' ma mniejszą siłę wzrostu od typowych okazów kolkwicji.
  • 'Maradco' wiosną tworzy żółto- pomarańczowe liście, które później robią się żółte. Zakwita w końcu maja.
1 z 6Encyklopedia roślin: Kolkwicja chinska  Kolkwitzia amabilis
2 z 6Kolkwitzia amabilis (June) SLOWA KLUCZOWE: Blume Blumen Farbe Farben Form Formen Juni Laub Pflanze Pflanzen Portrait Sommer Spr^ssling Spr^?linge Strauch Str ucher bl´hend pink rosa <berfluss Hochformat
Fot. Flora Press/The Garden Collectio Flora Press
3 z 6WNĘTRZE kwiatu zdobią delikatne włoski i marmurkowy żółty wzorek.
Fot. Lilianna Sokołowska
4 z 6PĘDY W OKRESIE KWITNIENIA stają się ciężkie i przewieszają się łukowato, przez co roślina staje się jeszcze bardziej okazała.
Fot. Lilianna Sokołowska
5 z 6U OKAZÓW KOLKWICJI rozmnażanych z nasion kwiaty przybierają mniej lub bardziej intensywny odcień. W przypadku tego okazu są prawie białe.
Fot. Lilianna Sokołowska
6 z 6ODMIANA ?PINK CLOUD? osiąga 3 m. Ma opinię bardziej odpornej na mróz, niż inne odmiany.
Fot. Agnieszka Waszak