Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Krokus wiosenny

Crocus vernus

08.04.2006 N/z Crocus Joanna Darc krokus szafran kolor bialy wiosna roslina cebulowa

Krokus, szafran wiosenny (Crocus vernus). Wieloletnia roślina bulwiasta, zimująca w gruncie. Liście trawiaste, wąskie, z szarymi lub białymi, podłużnymi paskami, kwiaty duże, kielichowate o miodowym zapachu. Owoc- mieszek. Krokus wiosenny to gatunek najczęściej spotykany w uprawie ogrodowej, także do pędzenia. Kwitnie w III.

Rozmiary Wysokość 5-20 cm.

Gatunki i odmiany Z odmiany botanicznej var. neapolitanus otrzymano dużo cennych odmian hodowlanych o kwiatach w wielu odcieniach bieli, żółci i fioletowego.  Wysokość 15-20 cm. Przykładowe odmiany wielkokwiatowe: 'Pickwick' - kwiaty białe z fioletowymi pręgami,  'Flower Record'- kwiaty fioletowe, 'Remembrance'- kwiaty fioletowe, ze srebrzystym połyskiem, zaokrąglone, 'Jeanne d'Arc' - białe kwiaty, 'Yelow', 'Large Yelow', 'Golden Yelow' - żółte kwiaty.

Kwitnienie Kwitną wczesną wiosną.

Wymagania Gleba piaszczysto-próchniczna, przepuszczalna. Stanowisko słoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Krokusy sadzimy we IX na głębokość 5-6 cm (kwitnące jesienią sadzimy późnym latem). Bulwki wykopuje się w I i II dekadzie VI i przechowuje od VII do IX w temperaturze 20-35oC. Bulwki pędzi się od połowy XII do III. W tym celu do doniczek sadzimy je tak, by lekko wystawały nad podłoże. Niektóre gatunki wymagają suchych warunków podczas letniego okresu spoczynku.

Rozmnażanie Bulwki przybyszowe, wysiew nasion.

Cięcie Brak.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy umiarkowanie, regularnie w czasie suszy. Rośliny zasilamy nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących (z odpowiednią dawką fosforu i potasu).

Choroby i szkodniki Myszy, norniki.

Zastosowanie Rośliny ozdobne uprawiane na rabatach, trawnikach, w ogrodach skalnych i jako rośliny doniczkowe. Z wysuszonych znamion słupków produkuje się barwnik spożywczy-szafran.

1 z 608.04.2006 N/z Crocus Joanna Darc krokus szafran kolor bialy wiosna roslina cebulowa
2 z 6Kwiaty cebulowe. Krokusy zakwitają z pierwszym tchnieniem wiosny
Fot. Shutterstock
3 z 6Krokus (Crocus). Kwiaty cebulowe
Fot. Wojciech Kindlarski
4 z 6Krokus płowy
5 z 622.03.2004 WARSZAWA - LAZIENKI KROLEWSKIE - PIERWSZE OZNAKI WIOSNY NZ KWITNACE KROKUSY KROKUS CROCUS ROSLINA CEBULOWA WIOSNA FOT. ADAM KOZAK / AGENCJA GAZETA
Fot. Adam Kozak / AG
6 z 622.04.2003 MAZURY , GALKOWO , GMINA UKTA , STADNINA KONI FERENSTEINOW , KNAJPA U TARGOWICZAN , WIOSENNE KWIATY , KROKUSY
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG