Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Liatra kłosowa

Liatris spicata

Liatra kłosowa (Liatris spicata)
Fot. John Czenke / Shutterstock

Kolor kwiatów

białe, fioletowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

przepuszczalna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 1 m, do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Liatra kłosowa (Liatris spicata) Bylina o sztywnych, wyprostowanych, gęsto ulistnionych łodygach wyrastających z bulwiastych korzeni. Pędzelkowate, zazwyczaj fioletowe lub lilioworóżowe koszyczki tworzą kłosy o długości 15-30 cm. Zaczynają rozkwitać od góry ku dołowi kwiatostanu. Przyciągają motyle.

Rozmiar Wysokość do 120 cm.

Odmiany 'Alba' - kwiatostany białe, wysokość 60?100 cm, 'Kobold' - kwiatostany liliowo-różowe, roślina o zwartym pokroju dorastająca do wysokości 40 cm.

Kwitnienie Od lipca do września.

Wymagania Gleba średnio żyzna, przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Od wiosny do jesieni liatra potrzebuje umiarkowanej ilości wilgoci, zimą ziemia powinna być prawie sucha. W zwięzłej glebie należy miejsce pod rośliny dobrze zdrenować. Bulwiaste korzenie umieszczamy na głębokości 10 cm. Warto sadzić je w specjalnych koszyczkach, które ochronią przed nornicami. W zimniejszych rejonach o bezśnieżnych zimach kępy jesienią przykrywamy warstwą kompostu. Po upływie 3-4 lat rośliny powinno się wiosną podzielić i rozsadzić.

Rozmnażanie Przez podział karpy lub wysiew nasion, najlepiej zaraz po zbiorze. Uzyskane z nasion rośliny zakwitną po 3-4 latach.

Cięcie Usuwanie przekwitłych kwiatostanów, a jesienią przycinanie pędów około 10 cm nad ziemią, wiosną usuwanie martwych części.

Podlewanie i nawożenie W czasie upałów zalecane jest podlewanie, bo gdy brakuje wody, dolne liście zasychają. Wiosną rośliny należy zasilać dawką nawozu wieloskładnikowego.

Zastosowanie Roślina rabatowa, nadaje się też do kompozycji naturalistycznych. Niskie odmiany można sadzić w pojemnikach. Ścięte kwiatostany długo zachowują trwałość w wazonie.

1 z 1Liatra kłosowa (Liatris spicata)
Fot. John Czenke / Shutterstock