Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Liatra kłosowa (Liatris spicata)

Liatris spicata

Liatra kłosowa (Liatris spicata)
Fot. John Czenke / Shutterstock

Kolor kwiatów

białe, fioletowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

przepuszczalna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 1 m, do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Liatra kłosowa to bylina o sztywnych, wyprostowanych, gęsto ulistnionych łodygach wyrastających z bulwiastych korzeni, naturalnie występuje w wschodniej części Ameryki Północnej. Liatra kłosowa należy do rodziny astrowatych ( Asteraceae ). Pędzelkowate, zazwyczaj fioletowe lub lilioworóżowe koszyczki tworzą kłosy o długości 15-30 cm. Ma proste, wąskie i trawiaste liście w kolorze intensywnie zielonym, o długości do 35 cm. Posiada sztywne łodygi o wysokości 60 cm gęsto ulistnione (liście równowąskie). Zaczynają rozkwitać od góry ku dołowi kwiatostanu. Przyciągają motyle.

Rozmiar Wysokość do 120 cm.

Liatra kłosowa kolory odmian:

  • 'Alba' - o kwiatach białych, wysokość 60 -100 cm,
  • 'Kobold' - jej kwiatostany liliowo-różowe, roślina o zwartym pokroju dorastająca do wysokości 40 cm.

Liatra kłosowa - kiedy kwitnie?

Kwitnienie Liatra klosowa kwitnie od lipca do września. Jej kwiaty zebrane są w długie, okazałe kwiatostany – kłosy. Podstawowy gatunek liatry kłosowej kwitnie na fioletowo, liliowo lub różowo, jednak na rynku można dostać także odmiany liatry o kwiatach białych (np. odmiana ‘Alba')

Liatra kłosowa jaka ziemia? Gleba średnio żyzna, przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie. Nie lubi gleb ciężkich i podmokłych, gdyż mogą powodować gnicie bulw.

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Liatra jest gatunkiem, który dobrze znosi słoneczne stanowiska i okresowe susze. Dobrze rośnie na w miarę żyznej i przepuszczalnej glebie.

Liatra kłosowa uprawa i pielęgnacja

Liatra kłosowa to ciekawa bylina i roślina łatwa w uprawie, dlatego z powodzeniem można polecić je nawet osobom początkującym w ogrodowym rzemiośle. Od wiosny do jesieni liatra potrzebuje umiarkowanej ilości wilgoci, zimą ziemia powinna być prawie sucha. Dobrze znosi niezbyt długie okresy suszy. Jeśli rośnie w jednym miejscu długi czas, z każdym kolejnym sezonem kwitnie coraz mniej obficie.

Liatra kłosowa kiedy sadzić bulwy/jak sadzić bulwy?

W zwięzłej glebie należy miejsce pod rośliny dobrze zdrenować. Bulwiaste korzenie umieszczamy na głębokości 10 cm na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Warto sadzić je w specjalnych koszyczkach, które ochronią przed nornicami. W zimniejszych rejonach o bezśnieżnych zimach kępy jesienią przykrywamy warstwą kompostu. Po upływie 3-4 lat rośliny powinno się wiosną podzielić i rozsadzić.

Rozmnażanie Przez podział bulw, karpy lub wysiew nasion, najlepiej zaraz po zbiorze. Uzyskane z nasion rośliny zakwitną po 3-4 latach.

Cięcie Usuwanie przekwitłych kwiatostanów, a jesienią przycinanie pędów około 10 cm nad ziemią, wiosną usuwanie martwych części.

Nowożenie Z reguły nie wymaga nawożenia.

Podlewanie i nawożenie W czasie upałów zalecane jest podlewanie, bo gdy brakuje wody, dolne liście zasychają. Wiosną rośliny należy zasilać dawką nawozu wieloskładnikowego.

Zastosowanie Liatra doskonale nadaje się na rabaty bylinowe. Roślina rabatowa, nadaje się też do kompozycji naturalistycznych. Niskie odmiany można sadzić w pojemnikach. Wykorzystywana na kwiat cięty i do suchych bukietów. Ścięte kwiatostany długo zachowują trwałość w wazonie.

1 z 1Liatra kłosowa (Liatris spicata)
Fot. John Czenke / Shutterstock