Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szachownica kostkowata

Fritillaria meleagris

Encyklopedia roślin: Szachownica kostkowata  Fritillaria meleagris

Kolor liści

szaro-zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

przepuszczalna, żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 50 cm

Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) Wieloletnia roślina cebulowa, mrozoodporna. Kwiaty dzwonkowate, wiszące, białe, brunatno-ciemnofioletowe lub purpurowe, często w jasne cętki lub kratkę tworzącą szachownicę, pojedyncze lub podwójne. Liście wąskie i długie, wyrastające z łodygi, szarozielone.

Rozmiary Wysokość 20-40 cm.

Gatunki i odmiany. Szachownica kostkowata 'Alba' - białe kwiaty, 'Aphrodite'  i 'Pomona' - kwiaty białe z różowymi plamkami

Kwitnienie Kwitną IV-V

Wymagania Gleba przepuszczalna, głęboko uprawiona, żyzna, przewiewna oraz wilgotna. Na bardziej zwięzłych glebach konieczny jest drenaż. Szachownica kostkowata lubi lekko kwaśne podłoże. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Cebule wykopujemy po zaschnięciu roślin i rozdzielamy od połowy VI do VII. Sadzimy VII/VIII na głębokość 6-8 cm. Rośliny dzielimy co 2-3 lata. Rozmnażanie Cebulki przybyszowe, wysiew nasion jesienią (roślina kwitnie po 3-5 latach). Cięcie Brak. Podlewanie i nawożenie Podlewamy regularnie, dość obficie. Zasilamy nawozami organicznymi lub mineralnymi wieloskładnikowymi.

Choroby i szkodniki Cebule mogą gnić przy nadmiernej wilgotności. Szara pleśń. Pomrowy, poskrzypka liliowa.

Zastosowanie Roślina ozdobna o efektownych kwiatach, sadzona pojedynczo lub w grupach, na rabatach, w ogrodach skalnych i założeniach naturalistycznych. Nadaje się na kwiat cięty. Roślina trująca.

1 z 3Encyklopedia roślin: Szachownica kostkowata  Fritillaria meleagris
2 z 3Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) 'ALBA'. Kwiaty cebulowe
Fot. Shutterstock
3 z 3Szachownica Meleagris Alba. Kwiaty cebulowe
Fot. www.cebule.pl