Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Macierzanka

Thymus

14.06.2005 WARSZAWA OGROD SGGW - LETNIE PRACE OGRODOWE ROSLINY OGRODNICTWO
Fot. Adam Kozak / AG

Kategoria

zioła

Kolor kwiatów

fioletowe, niebieskie, różowe

Kolor liści

jasno zielone, zielone

Odczyn gleby

obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

jesień, lato

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha, umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Macierzanka (Thymus) to w greckim tłumaczeniu ?odwaga?. Zapewne dlatego starożytni żołnierze pobierali kąpiele w macierzance, by dodać sobie męstwa. Średniowieczne damy obdarzały swych rycerzy macierzanką, żeby nabrali otuchy przed walką - roślina figurowała wówczas w czołówce magicznych ziół. Dziś uprawiana jest zarówno ze względu na swoje właściwości lecznicze, jak i ozdobne.

Kwitnienie. Od czerwca do sierpnia, macierzanka zwyczajna - od maja do października, macierzanka tymianek - od maja do września.

Rozmiary. Od 10 do 50 cm, w zależności od gatunku i odmiany.

Gatunki. W Polsce występuje 10 gatunków macierzanki - zarówno dziko rosnącej, jak i uprawianej. Są to m.in. macierzanka piaskowa, zwyczajna, cytrynowa, wczesna, macierzanka pospolita. Znana jest także macierzanka tymianek.

Wymagania, stanowisko. Macierzanka jest odporna na suszę, lubi stanowiska z glebą przepuszczalną, lekko piaszczystą, miejsca jasne, słoneczne - wówczas jest najbardziej aromatyczna. Macierzanka piaskowa i wczesna lubi podłoże lekko kwaśne. Na glebie wapiennej najlepiej czuje się macierzanka karpacka.

Uprawa i pielęgnacja. Roślina mało wymagająca, sprawdzi się w przypadku początkujących ogrodników. Rozmnażanie. Przez wysiew nasion, podział rozrośniętych kęp lub poprzez sadzonki korzeniowe. Cięcie. Przycinanie kwiatów po przekwitnięciu albo całego zioła do wysuszenia.

Podlewanie i nawożenie. Macierzanka dobrze znosi suche podłoże. Nawożenie nie jest konieczne.

Najczęstsze choroby i szkodniki. Roślina wykazuje dużą odporność na choroby i szkodniki.

Zastosowanie. Roślina ozdobna, oferowanych jest wiele odmian o różnej barwie liści-szare, żółte, dwubarwne itp., stosowana także w mieszankach leczniczych i jako przyprawa do potraw.

1 z 114.06.2005 WARSZAWA OGROD SGGW - LETNIE PRACE OGRODOWE ROSLINY OGRODNICTWO
Fot. Adam Kozak / AG

Czytaj więcej o "Macierzanka"

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum)
TARAS , MINIWARZYWNIK , STOL Z PRZERWA NA SKRZYNKE W KTOREJ POSADZONO SADZONKI TRUSKAWEK FOT. MALGORZATA DYRSKA PUBLIKACJA MAGNOLIA NR 6 (2) - 6 2012 SLOWA KLUCZOWE: OGROD OWOC MEBEL OGRODNICTWO ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA MAGNOLIA NR 6 (2) - CZASOPISMA
Okładka miesięcznika Ogrody 09/2011
ROSLINY KWIATY LAWENDA FOT. JAROSLAW PRZYBYL PUBLIKACJA OGRODY NR 7 (99) - 7 2007
Tymianek słabo zimuje, więc uprawia się go jeden sezon. Pędy ścinamy przed kwitnieniem.
Pomiędzy betonowymi kostkami 'namalowano' zielone pasy z trawy. Natomiast na murawie - białe łuki z kostki. Przy takim rozwiązaniu trzeba wybrać nasiona traw odpornych na deptanie, a skrawki murawy - regularnie podlewać i kosić.