Thymus
Macierzanka (Thymus) to w greckim tłumaczeniu ?odwaga?. Zapewne dlatego starożytni żołnierze pobierali kąpiele w macierzance, by dodać sobie męstwa. Średniowieczne damy obdarzały swych rycerzy macierzanką, żeby nabrali otuchy przed walką - roślina figurowała wówczas w czołówce magicznych ziół. Dziś uprawiana jest zarówno ze względu na swoje właściwości lecznicze, jak i ozdobne.
Kwitnienie. Od czerwca do sierpnia, macierzanka zwyczajna - od maja do października, macierzanka tymianek - od maja do września.
Rozmiary. Od 10 do 50 cm, w zależności od gatunku i odmiany.
Gatunki. W Polsce występuje 10 gatunków macierzanki - zarówno dziko rosnącej, jak i uprawianej. Są to m.in. macierzanka piaskowa, zwyczajna, cytrynowa, wczesna, macierzanka pospolita. Znana jest także macierzanka tymianek.
Wymagania, stanowisko. Macierzanka jest odporna na suszę, lubi stanowiska z glebą przepuszczalną, lekko piaszczystą, miejsca jasne, słoneczne - wówczas jest najbardziej aromatyczna. Macierzanka piaskowa i wczesna lubi podłoże lekko kwaśne. Na glebie wapiennej najlepiej czuje się macierzanka karpacka.
Uprawa i pielęgnacja. Roślina mało wymagająca, sprawdzi się w przypadku początkujących ogrodników. Rozmnażanie. Przez wysiew nasion, podział rozrośniętych kęp lub poprzez sadzonki korzeniowe. Cięcie. Przycinanie kwiatów po przekwitnięciu albo całego zioła do wysuszenia.
Podlewanie i nawożenie. Macierzanka dobrze znosi suche podłoże. Nawożenie nie jest konieczne.
Najczęstsze choroby i szkodniki. Roślina wykazuje dużą odporność na choroby i szkodniki.
Zastosowanie. Roślina ozdobna, oferowanych jest wiele odmian o różnej barwie liści-szare, żółte, dwubarwne itp., stosowana także w mieszankach leczniczych i jako przyprawa do potraw.
Czytaj więcej o "Macierzanka"