Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Migdałowiec trójklapowy

Prunus triloba

Kwiaty migdałka trójklapowego (Prunus triloba) zachwycają urodą. Co ciekawe, popularna jest ich forma pełna - ten krzew o kwiatach pojedynczych jest kolekcjonerskim rarytasem
Fot. Shutterstock

Kolor kwiatów

różowe

Kolor liści

zielone

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

przepuszczalna, żyzna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 3 m, do 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Migdałowiec trójklapowy, migdałek (Prunus triloba, Amygdalus triloba) Rozłożysty krzew o blado-różowych, pełnych kwiatach, które obficie pokrywają ciemnobrązowe, bezlistne pędy. Liście trójklapowe, od spodu miękko owłosione pojawiają się dopiero po przekwitnięciu rośliny. Migdałek jest często uprawiany w postaci piennej (szczepiony na podkładce z ałyczy).

Rozmiary Krzew osiąga 2,4 m wysokości i 1,2 m szerokości po 10 latach, ostatecznie dorasta do 5 m.

Odmiany 'Multiplex' - odmiana o dużych, półpełnych brzoskwiniowo-różowych kwiatach

Kwitnienie IV/V

Wymagania Gleba żyzna i przepuszczalna, utrzymująca wilgoć. Stanowisko słoneczne, osłonięte.

Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie. Aby zapobiec wyłamywaniu się pędów w miejscu szczepienia, dobrze jest posadzić migdałka w miejscu osłoniętym od wiatru. Zimą okrywamy go słomą (zwłaszcza formy pienne).

Rozmnażanie Szczepienie, sadzonki zielne, odrosty korzeniowe

Cięcie Cięcie wykonujemy w czerwcu, po przekwitnięciu, kiedy na migdałku są już rozwinięte liście. Taki zabieg powtarzany co roku pozwala zagęścić koronę i uzyskać pięknie kwitnące rośliny. Należy usuwać pędy wybijające z podkładki.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy obficie w trakcie kwitnienia. Wymaga nawożenia.

Choroby i szkodniki Porazik kocankowy, pordzewiacz migdałkowy, mszyce, brunatna zgnilizna drzew pestkowych.

Zastosowanie Roślina ozdobna w ogrodach, często w formie szczepionego na pniu drzewka o kulistej koronie. Szczególnie efektowna ze względu na obficie kwitnące pędy o cukierkowej barwie.

1 z 1Kwiaty migdałka trójklapowego (Prunus triloba) zachwycają urodą. Co ciekawe, popularna jest ich forma pełna - ten krzew o kwiatach pojedynczych jest kolekcjonerskim rarytasem
Fot. Shutterstock