Nieśmiertelnik

Xerochrysum bracteatum

Kocanka ogrodowa, nieśmiertelnik
Fot. Plantpol Zaborze

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

białe, czerwone, żółte

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

jesień, lato, wczesna jesień

Rodzaj gleby

przepuszczalna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 1 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Kocanka ogrodowa inaczej nieśmiertelnik (Xerochrysum bracteatum inaczej Helichrysum bracteatum) to ciepłolubna krótkowieczna bylina uprawiana jako rośliny jednoroczna. Tworzy wyprostowane rzadko rozgałęzione u podstawy nieco owłosione pędy z lancetowatymi liśćmi zakończone kwiatostanem typu koszyczek składającym się z przekształconych listków wyglądających jak białe, żółte, czerwone lub rdzawe pergaminowe płatki oraz środkowych żółtych płodnych kwiatków. Nową grupą są karłowe odmiany kocanek tworzące gęste kępy. Po zasuszeniu rośliny przez kilka miesięcy utrzymują intensywne barwy.

Rozmiary Wysokośćod 20 do 80 cm.

Odmiany Seria Bright Bikini - podwójne koszyczki o średnicy do 8 cm różowe, białe, żółte czerwone pomarańczowe, wysokość ok. 70 cm; seria Monstruosum - koszyczki pełne, różnobarwne, do 90 cm wysokości; seria Sundaze - kępiasta, koszyczki różnobarwne; 'Golden Beauty' - kępiasta, koszyczki złotożółte.

Kwitnienie Od połowy lipca do nadejścia przymrozków.

Wymagania Stanowisko słoneczne. Przeciętna, przepuszczalna gleba, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6), niezbyt wilgotna.

Uprawa i pielęgnacja Rośliny są łatwe w uprawie. Podczas chłodnej, wilgotnej pogody kwiaty pozostają zamknięte. Nie tolerują nadmiernie wilgotnej ziemi.

Rozmnażanie Zwykle z nasion wysiewanych w końcu marca i na początku kwietnia do zimnego inspektu lub w maju wprost do gruntu, niektóre odmiany z sadzonek.

Cięcie Ścinanie pędów z nie w pełni rozwiniętymi kwiatami do bukietów i na zasuszenie. Usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuża kwitnienie.

Podlewanie i nawożenie Starsze rośliny dobrze znoszą suszę, młode należy podlewać. Zasilanie nawozami dla roślin kwitnących na rabatach - wiosną, w pojemnikach także latem.

Choroby i szkodniki Radko chorują

Zastosowanie Wysokie odmiany wykorzystywane na suche bukiety, karłowe sadzi się na rabatach i w pojemnikach.

1 z 1Kocanka ogrodowa, nieśmiertelnik
Fot. Plantpol Zaborze

Czytaj więcej o "Nieśmiertelnik"

KATOWICE , CENTRUM INFORMACJI NAUKOWEJ I BIBLIOTEKA AKADEMICKA UNIWERSYTETU SLASKIEGO I AKADEMII EKONOMICZNEJ AUTOR HS99
rArtikel verfgbar in: Deutschland,sterreich,Schweiz,Holland,OsteuropaBerechtigte User: alleBildstatus: online
Kropki w aranżacji wnętrza