Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nieszpułka zwyczajna

Mespilus germanica

Encyklopedia roślin: Nieszpulka

Kolor kwiatów

białe

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

wczesne lato

Rodzaj gleby

przepuszczalna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Zrzucające na zimę liście wolno rosnące drzewo lub rozłożysty krzew. Ciemnozielone, eliptyczne liście, o długości około 10 cm, jesienią przebarwiają się na żółto lub brązowo. Kwiaty o pięciocentymetrowej średnicy i pięciu białych płatkach wyrastają pojedynczo na wierzchołkach pędów. Kuliste rdzawobrązowawe owoce, o średnicy 2-4 cm, okrągłe, gruszkowate lub spłaszczone, z długimi listkowatymi działkami kielicha i dużym znamieniem po opadłej koronie, mają twardy kwaśnosłodki miąższ. Stają się smaczniejsze i nadają się do spożycia po lekkim przemrożeniu lub kilkudniowym przechowywaniu w cieple.

Rozmiary

Wysokość 3-5 m.

Odmiany

?Nottingham? - owoce drobne; ?Dutch Giant? ? odmiana plenna, owoce spłaszczone; ?Süssmispel? - owoce wyjątkowo słodkie i smaczne bez przemrażania; ?Monstrualna? - owoce duże, smaczne, niektóre nieforemne.

Kwitnienie

Koniec maja - początek czerwca.

Wymagania

Preferuje zasobną, przepuszczalną i wilgotną glebę, ale radzi sobie też na słabszej ziemi. Gatunek tolerancyjny co do odczynu podłoża. Stanowisko słoneczne lub lekko ocienione.

Uprawa i pielęgnacja

Drzewo dość odporne na mróz, jednak w ostre zimy najmłodsze przyrosty mogą przemarzać i lepiej owocuje w ciepłych rejonach kraju. Późno zrzuca liście, więc nagłe duże opady śniegu mogą powodować wyłamywanie gałęzi.

Rozmnażanie

Z nasion, sadzonek pędowych lub przez szczepienie.

Cięcie

Sanitarne i prześwietlanie u drzew starszych.

Podlewanie i nawożenie

Nie wymaga podlewania. Wystarczy zasilanie kompostem lub obornikiem co 4 lata.

Choroby i szkodniki

Drzewo rzadko choruje. Może być porażane przez grzyby powodujące zgniliznę drewna lub mączniaka prawdziwego. Bywa atakowane przez mszyce.

Zastosowanie

Gatunek ozdobny o jadalnych owocach, nadających się szczególnie do robienia przetworów. Polecane do uprawy w przydomowych ogródkach.

1 z 1Encyklopedia roślin: Nieszpulka