Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oleander pospolity

Nerium oleander

22.06.2003 WLOCHY GENUA KRZEWY LISCIASTE KWIATY OZDOBNE ROSLINY DONICZKOWE OLEANDER KWIATY ODMIANY
Fot. Paweł Słomczyński / AG

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

zasadowy

Stanowisko

słońce

Wysokość

do 3 m

Ciepłolubny stale zielony krzew o błyszczących, ciemnozielonych wąskich liściach o długości kilkunastu centymetrów, ułożonych naprzemianległe lub po 3 w okółku. Kwiaty o średnicy 3-4 cm, zwykle różowe, łososiowe lub białe, rzadko żółte, mogą być pojedyncze lub pełne. Wyrastają w luźnych kwiatostanach na końcach pędów. U niektórych odmian są pachnące. W rejonach o łagodnych zimach (rosnąc w gruncie znosi krótkotrwałe spadki temperatury do -10oC) jesienią zrzuca liście. Należy do roślin trujących.

Rozmiary W naturze do 3 m wysokości, w pojemnikach do 1,5 m.

Odmiany 'Ruby Lace' - jasno różowa, kwiaty duże, o średnicy do 6 cm, płatki faliste; 'Luteum' - żółta; 'Hardy Pink' - bladorózowa; 'Splendens Double Pink' - pełna, różowa; 'Blanca' - biała.

Kwitnienie Od maja do września.

Wymagania Miejsce jasne, w mieszkaniu przy południowym oknie, latem najlepiej na zewnątrz na pełnym słońcu lub w lekkim cieniu. Optymalna temperatura do zimowania to około 5oC. Może rosnąć na różnym podłożu, w pojemnikach najlepiej sadzić go w mieszance ziemi kompostowej, gliniastej, torfu i piasku o pH 6,7-7,2.

Uprawa i pielęgnacja W ciemnych lub za ciepłych zimą pomieszczeniach tworzy mało liści i nie kwitnie. Wskutek przeschnięcia zrzuca kwiaty i liście, ale po podlaniu ponownie się zazielenia.

Rozmnażanie Zwykle z sadzonek o długości 10-15 cm. Należy wstawić je na godzinę do naczynia z wodą, by wypłynął sok mleczny, który utrudnia ukorzenianie (uwaga, może podrażniać skórę). Ukorzenione sadzonki szybko zawiązują pąki kwiatowe. Uzyskane z nasion siewki zakwitają dopiero po kilku latach i nie zawsze są takie same jak roślina mateczna.

Cięcie Roślinom zwykle nadaje się formę drzewka. Młodym egzemplarzom wiosną przycina się wierzchołki pędów. Zabieg ten opóźnia kwitnienie, ale powoduje, że oleander tworzy sporo rozgałęzień, dzięki czemu później obficiej kwitnie. Starszym okazom wycina się jedynie pędy chore lub ogołocone z liści. Gdy rozrosną się nadmiernie, skraca się też gałęzie. Przekwitłe kwiatostany należy usuwać.

Podlewanie i nawożenie Latem roślina potrzebuje dużo wilgoci. Wodę można wlewać do podstawki i stale jej ilość uzupełniać. Roślinę trzymaną w chłodnym miejscu (najlepiej w temperaturze 2-8oC) podlewamy rzadko, dopiero gdy ziemia lekko przeschnie, a z podstawki usuwamy nadmiar wody. Od kwietnia do sierpnia oleander należy dokarmiać co 10-20 dni nawozami do roślin kwitnących.

Choroby i szkodniki Na roślinach może pojawić się pajęczynka tworzona przez przędziorki, groźne są też tarczniki (brązowe tarczki) i wełnowce (małe białe kłaczki, podobne do waty). W mieszkaniach szkodniki te najłatwiej można zwalczyć doglebowymi środkami owadobójczymi.

Zastosowanie Głównie jako tzw. roślina kubłowa, zdobiąca latem balkony i tarasy, a zimująca w słabo ogrzewanych pomieszczeniach. Małe okazy mogą zdobić pokoje.

1 z 222.06.2003 WLOCHY GENUA KRZEWY LISCIASTE KWIATY OZDOBNE ROSLINY DONICZKOWE OLEANDER KWIATY ODMIANY
Fot. Paweł Słomczyński / AG
2 z 222.06.2003 WLOCHY GENUA KRZEWY LISCIASTE KWIATY OZDOBNE ROSLINY DONICZKOWE OLEANDER KWIATY ODMIANY
Fot. Paweł Słomczyński / AG

Czytaj więcej o "Oleander pospolity"

Oleander pospolity