Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oleander biały czyli oleander pospolity (Nerium oleander). Jak go pielęgnować?

Magdalena Narkiewicz, KJT

Oleander pospolity - wystarczy jeden kwitnący okaz, żebyśmy na balkonie poczuli się jak w południowym kurorcie. Ma wyjątkowo piękne kwiaty od maja do października.

Oleander pospolity
Oleander pospolity
Fot.Pixabay/COO3/Konevi

Oleander pospolity

Oleander (Nerium oleander) pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, gdzie chętnie obrasta brzegi strumieni. Ponieważ mróz mu szkodzi, w naszym klimacie uprawia się go jedynie w pojemnikach. Roślinom zwykle nadaje się formę drzewka. Od połowy maja do października na wierzchołkach drobnych gałązek rozwijają się kwiaty o średnicy 3-4 cm: różowe, łososiowe, białe, sporadycznie żółte. Największym powodzeniem cieszą się odmiany pełne, które wyglądają, jakby były obsypane różyczkami. Oleander z różą trudno jednak pomylić, ponieważ ma zupełnie inne liście - podłużne, skórzaste, typowe dla wielu roślin południa.

Oleander - Nerium oleander

Oleander uprawa

Oleander nie jest kłopotliwy w pielęgnacji. Od czasu do czasu warto jednak poświęcić mu więcej uwagi.

Najlepsze miejsce dla oleandra

W mieszkaniu oleander dobrze się rozwija przy południowym oknie. Gdy jest mu ciemno, tworzy mało liści i nie kwitnie.

Oleandry - plamy na liściach

Kiedy można wystawić na balkon oleandry

Po ustąpieniu przymrozków lepiej wynieść go pod chmurkę. Najpierw jednak roślinę trzeba zahartować, wystawiając ją przez 7-10 dni na kilka godzin.

Oleander podlewanie

Korzenie lubią wilgoć, więc wodę można wlewać do podstawki, gdy tylko jej zaczyna brakować. Wskutek przeschnięcia zrzuca kwiaty i liście, ale po podlaniu za jakiś czas znów ładnie się zazielenia.

Oleander nawożenie

Od kwietnia do sierpnia oleander należy dokarmiać co 10-20 dni nawozami do roślin kwitnących. Dłuższe zasilanie powoduje, że roślina ta na początku zimy nadal tworzy pędy i się znacznie osłabia.

Przędziorek na oleandrze [Porada eksperta]

Zimowanie oleandra

Do pomieszczenia oleander powinien wrócić przed przymrozkami. Trzymaną w chłodnym miejscu (najlepiej w temperaturze 2-8 st. C) roślinę rzadko podlewamy, dopiero gdy ziemia lekko przeschnie, a z podstawki usuwamy nadmiar wody. Natomiast pobyt zimą w ciepłym mieszkaniu osłabia późniejsze kwitnienie.

Oleander przycinanie

Po kwitnieniu usuwamy ogołocone kwiatostany. Młodym egzemplarzom warto wiosną przycinać wierzchołki pędów. Zabieg ten opóźnia kwitnienie, ale powoduje, że oleander tworzy sporo rozgałęzień, dzięki czemu później obficiej kwitnie. Starszym okazom wycinamy jedynie pędy chore lub ogołocone z liści.

Kiedy przesadzać oleandry

Młode okazy wystarczy co 2-3 lata przesadzać do doniczki większej o 2 rozmiary, a starszym jedynie wymieniać górną warstwę podłoża. Najlepiej, aby była to tzw. ziemia do palm o odczynie 6,7-7,2. Można też użyć ziemi uniwersalnej po dodaniu nieco cięższego, gliniastego podłoża i kredy.

Oleander choroby

Oleandry często padają ofiarą tarczników i wełnowców. Gdy na liściach lub łodygach pojawią się brązowe tarczki lub kłaczki wyglądające jak wata, w podłożu zagłębiamy doglebowy środek owadobójczy (np. Provado Combi Pin, Tarcznik, pałeczki nawozowo-owadobójcze).

Rozmnażanie oleandrów

Obcięte wiosną wierzchołki pędów oleandra o długości 10-15 cm możemy wykorzystać jako sadzonki. Obrywamy z nich dolne liście (pozostawiając tylko 2-3 u góry) i wstawiamy na godzinę do naczynia z wodą, by wypłynął z nich sok (uwaga, może podrażniać skórę). Następnie sadzimy je w wilgotnym piasku z dodatkiem torfu. W temperaturze 18-22 st. C zwykle ukorzeniają się po 6 tygodniach. Wówczas przesadzamy je do doniczek z ziemią. Raczej nie warto wysiewać nasion oleandra, bo siewki zakwitną dopiero po kilku latach.

Oleander ceny

Za spory krzew oleandra białego zapłacimy ok 15-20 zł. Polecamy zakup w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. 

Skomentuj:

Oleander biały czyli oleander pospolity (Nerium oleander). Jak go pielęgnować?