Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Opuncja drobnokolczasta (Opuntia microdasys)

Opuntia microdasys

Opuntia microdasys
Fot. Shutterstock/Phawat

Kategoria

kaktusowate

Kolor kwiatów

zółte, jaskrawożółte

Kolor liści

jasno zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

przepuszczalna, żyzna

Stanowisko

słońce

Opuncje to kaktusy naturalnie występujące w Meksyku. Ich ciekawe pędy składają się z członów: walcowatych, spłaszczonych i kulistych, w zależności od jej rodzaju. Charakterystyczne dla opuncji są małe pęczki szczecinek z haczykami (glochidów), które niepozornie, lecz boleśnie wbijają się w skórę. Mimo to, nie brakuje opuncji zagorzałych fanów, którzy cenią ją głównie ze względu na piękne, bujne kwiaty, a także owoce.

Gatunki

Opuncja drobnokolczasta (Opuntia microdasys) to gatunek opuncji (Opuntia).

Rozmiary: Opuncja drobnokolczasta posiada silnie spłaszczone i rozgałęzione pędy, które tworzą koliste człony. Są one pokryte pęczkami żółtych, szczeciniastych cierni zakończonych haczykami, zwanymi glochidami. Ich podstawa jest krucha, przez co przy potrąceniu łatwo wbijają się w skórę.

Kwitnienie: Opuncja drobnokolczasta kwitnienie rozpoczyna w lecie (lipiec, sierpień). Jej kwiaty są jaskrawożółte, a ich długość wynosi około 4-5 cm.

Odmiany:

Najpopularniejsze:

  • 'Albaspina' - z śnieżnobiałymi glochidami,
  • 'Rufida' – czerwonymi,
  • 'Minima' – o bardzo powolnym przyroście i jasnozielonych członach,
  • 'Monstrosa' – z fantazyjnie powyginanymi pędami.

Wymagania:  Opuncja drobnokolczasta wymaga żyznej i przepuszczalnej ziemi. Potrzebuje jasnego stanowiska, najlepiej w pełnym słońcu. W lecie można wystawić ją na zewnątrz, opuncja lubi świeże powietrze. Aby roślina zakwitła w następnym roku powinna przejść zimą okres spoczynku. Mniej więcej od listopada do lutego należy zapewnić jej temperaturę pomiędzy 5 a 10 stopni C. Podlewać niewielką ilością wody najczęściej raz w miesiącu i zapewnić dużo światła.

Podlewanie i nawożenie

Pielęgnacja opuncji drobnokolczastej jest bardzo prosta. Podlewanie umiarkowane, ważne aby jej nie przelać, warto też przy przesadzaniu zastosować grubszy drenaż. W okresie letnim często nawozimy preparatem do kaktusów, nawet raz w tygodniu.

Rozmnażanie :Uprawa opuncji także nie jest skomplikowana. Łatwo ją rozmnożyć poprzez sadzonkowanie poszczególnych członów pamiętając jedynie, aby wysadzać je do ziemi dopiero po zaschnięciu miejsca odłamania.

Choroby i szkodniki:  Wełnowce, tarczniki, przędziorki.
Zastosowanie:  Roślina domowa, do ciepłych, słonecznych pomieszczeń.

1 z 1Opuntia microdasys
Fot. Shutterstock/Phawat