Solanum capsicastrum
Kategoria
krzewinkiKolor kwiatów
białeKolor liści
zieloneOdczyn gleby
obojętnyPora kwitnienia
latoWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaWysokość
do 50 cmZastosowanie
rośliny doniczkowePsianka paprykowa, p. pieprzowa (Solanum capsicastrum). Krzewinka. Pędy szaro-zielone, młode miękko owłosione. Liście podłużnie lancetowate i ciemnozielone. Kwiaty gwiazdkowate, białe, zebrane w grona. Ozdobą psianki są wydawane jesienią owoce - okrągłe jagody, jaskrawe, pomarańczowe lub czerwone, trujące. W odpowiednich warunkach pozostają one na roślinie przez całą zimę.
Rozmiary Wysokość 25-60 cm.
Gatunki i odmiany Obecnie dostępne odmiany mogą mieć jajowate owoce lub liście w białe plamy (odmiana 'Variegatum'). Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) - gatunek podobny do psianki pieprzowej, owoce większe, pomarańczowo-czerwone, liście ciemnozielone, brzegiem pofalowane.
Kwitnienie Lato.
Stanowisko Podłoże żyzne i przepuszczalne. Ziemi liściowa z piaskiem. Miejsce w pełni nasłonecznione, również bezpośrednio. Roślina lubi chłód. Temperatura maksymalna latem 18oC, zimą minimalna 5oC.
Wilgotność powietrza Latem zraszamy codziennie, miękką wodą - najlepiej wcześnie rano. Doniczkę umieszczamy na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie.
Podlewanie i nawożenie Wiosną i latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu. Regularnie kontrolujemy podłoże, by zapobiec jego całkowitemu przesuszeniu. Zimą podlewamy raz na 2 tygodnie. Wiosną i latem zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 7 dni, wiosną i latem.
Pielęgnacja Uszczykiwanie rośliny powoduje silne rozkrzewienie - jesienią uszczykujemy wierzchołki pędów, które nie kwitły. Po zrzuceniu owoców przycinamy pędy, skracając je o połowę, tuż nad liściem. Nie stosujemy nabłyszczacza, który powoduje czarne plamy na liściach. Żółknące dolne liście z brązowymi plamami są objawem niedoboru magnezu, natomiast zasychające młode liście i kurczące się jagody świadczą o zbyt wysokiej temperaturze.
Przesadzanie Co roku, na wiosnę. Dno doniczki powinno mieć dobry drenaż - np. żwir.
Rozmnażanie Wysiew nasion w III.
Najczęstsze choroby i szkodniki Szara pleśń. Wirusy. Przędziorki, mszyce, mączliki.