Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dabecja

Daboecia

Dabecja
Fot. Agnieszka Waszak

Kategoria

krzewinki

Kolor kwiatów

białe, fioletowe, różowe

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny

Pora kwitnienia

lato

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Dabecja (Daboecia). Zimozielona, częściowo mrozoodporna krzewinka z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Kwiaty kielichowate, wiszące, białe lub w odcieniach fioletu, zebrane w groniaste kwiatostany. Liście drobne, równowąskie i lekko mięsiste, w wielu odcieniach zieleni, u niektórych odmian złote lub czerwone. Owoc -torebka.

Rozmiary Wysokość 20 - 40 cm.

Dabecja kantabryjska - Gatunki i odmiany

Dabecja kantabryjska (Daboecia cantabrica) - kwiaty lawendowe, liście błyszczące, ciemnozielone, od spodu białe, wysokość 40 cm.

  • 'Alba' kwiaty białe,
  • 'Atropurpurea' - kwiaty ciemnofioletowe,
  • 'Bicolor' - odmiana o kwiatach jednocześnie białych, różowych i prążkowanych,
  • 'Praegerae' - kwiaty ciemnoróżowe.

Dabecja szkocka (Daboecia scotica) - liście błyszczące, ciemnozielone, mniejsze niż u poprzedniego gatunku, wysokość 20 cm,

  • 'Silverwells' - kwiaty białe,
  • 'William Buchnan' - kwiaty ciemnoróżowe.

Kwitnienie Kwitnie od VII do IX.

Wymagania Gleba dobrze przepuszczalna, próchniczna, kwaśna lub obojętna i umiarkowanie wilgotna. Stanowisko słoneczne lub lekko zacienione, osłonięte.

Dabecja kantabryjska -Uprawa i pielęgnacja

Ściółkowanie podłoża korą w celu utrzymania wilgoci. Konieczne jest okrywanie krzewinek na zimę gałęziami świerkowymi lub włókniną. Dabecje nie są łatwe w uprawie. W Polsce podczas mroźnych zim przemarzają.

Rozmnażanie Sadzonki półzdrewniałe z piętką, odkłady.

Cięcie Dabecję przycinamy na wiosnę, usuwając zeszłoroczne kwiatostany. Zabieg ten korzystnie wpływa na pokrój i kwitnienie.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy w małych ilościach, tak by gleba była stale lekko wilgotna, szczególnie systematycznie w okresach suszy. Najlepiej podlewać miękką wodą, deszczówką. Nawożenie wieloskładnikowym nawozem mineralnym, najlepiej wolno działającym, przeznaczonym dla roślin wrzosowatych.

Choroby i szkodniki Dabecje rosnące w ciepłych i zbyt wilgotnych warunkach mogą być porażane przez choroby grzybowe - szarą pleśń, fytoftorozę i zgniliznę korzeniową. Podlewając staramy się nie moczyć liści.

Zastosowanie Dabecja jest dobrą rośliną okrywową, nadaje się do ogrodów wrzosowiskowych, skalnych i do uprawy w pojemnikach.

1 z 1Dabecja
Fot. Agnieszka Waszak

Czytaj więcej o "Dabecja"

SAMSUNG DIGITAL CAMERA SLOWA KLUCZOWE: kwiat
Dabecja