Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rogownica (Cerastium)

Cerastium

Rogownica
Fot. Shutterstock/Mariola Anna S

Pochodzenie

Włochy

Wysokość

do 10 cm

Kolor liści

szaro-zielone

Kolor kwiatów

białe

Pora kwitnienia

wczesne lato

Stanowisko

słońce

Rodzaj gleby

piaszczysta

Rogownica (Cerastium) to jedna z najłatwiejszych w uprawie bylin rabatowych i skalnych. Tworzy srebrnoszare niskie (10 cm) kępy, które rozrastają się szeroko i są dekoracyjne także zimą. Kwitnie na biało wczesnym latem. Kwiaty są niewielkie, wyrastają po kilka na pędzie (wysokość 15 cm) i słodko pachną. Roślina ta ma małe wymagania, jest odporna na mróz.

Najpopularniejsza jest rogownicakutnerowata (Cerastium tomentosum), a zwłaszcza jej odmiana ‘Columnae’ o bardzo zwartym pokroju. Istnieje też kilka mniej znanych gatunków rogownic.

Kategoria: byliny niskie, rośliny okrywowe, zimozielone, rośliny skalne, rośliny rabatowe.

Rozmiary: Kępy rogownicy mają wysokość ok. 10 cm, mogą się jednak szeroko rozrastać, osiągając średnicę kilkudziesięciu centymetrów. W czasie kwitnienia roślina ma wysokość 15-20 cm. 

Kolor liści: szarozielone, małe, pokryte srebrnym kutnerem (jakby futerkiem).

Kolor kwiatów: biały, kwiaty pachną

Pora kwitnienia: maj, czerwiec; kwitnienie obfite

  • Rogownica kutnerowata - odmiana 
    ‘Columnae’ –pędy wyrastają bardzo gęsto, rośliny mają zwarty pokrój.

Rogownica - gatunki

  • Rogownica Bibersteina (Cerastium biebersteinii). Jej szarozielone kępy mają wysokość 10-30 cm. Kwiaty białe, rozwijają się od maja do lipca.
  • Rogownica alpejska (Cerastium alpinum). Ma szarozielone liście, tworzy gęste zwarte kępki, kwitnie na biało w maju i w czerwcu. Rośnie słabiej od rogownicy kutnerowatej.
  • Rogownica polna (Cerastium arvense) odmiana ‘Compactum’. Ma szarozielone pędy i liście tworzące kępki. Kwiaty i charakter wzrostu tej byliny są podobne do rogownicy kutnerowatej.

Rogownica kutnerowata 

Zastosowanie: Rogownica kutnerowata i inne gatunki nadają się na rabaty bylinowe (jako towarzystwo np. dla dzwonków i mydlnicy, także wczesnowiosennych roślin cebulowych), , na brzegi podniesionych rabat, murki skalne, do ogródków skalnych, do wypełniania przestrzeni pomiędzy kamieniami i płytami na ścieżkach, do obsadzania nasłonecznionych skarp, do kompozycji w pojemnikach na tarasie.

Rogownica kutnerowata - uprawa

Stanowisko: słoneczne (w cieniu traci szary odcień, staje się bardziej zielona, słabo kwitnie)

Rodzaj gleby: lekka, piaszczysta, zwykła ziemia ogrodowa, nawet dość słaba gleba, gleba może zawierać wapń.

Wilgotność gleby: niezbyt wilgotna, nawet sucha

Odczyn gleby: obojętny (pH 6,5-7), lekko zasadowy (pH 7,1-7,5)

Rogownica kutnerowata - kiedy sadzić?

Sadzonki rogownicy kutnerowej możemy uzyskać przez podział lub można kupić gotowe w sklepie ogrodniczym. Najlepsze terminy sadzenia to koniec koniec kwietnia października (przed zapowiadanym ochłodzeniem).  Rogownica może rosnąć przez wiele lat na jednym stanowisku. 

Rogownica pospolita- uprawa i pielęgnacja

Termin sadzenia: Wczesna wiosna lub późne lato. Rośliny kupione w pojemnikach można sadzić od kwietnia do końca września.

Podlewanie: Świeżo posadzone rośliny podlewamy na tyle często, by ziemia była lekko wilgotna. Starsze okazy podlewamy tylko w okresach suszy, ponieważ jest dość odporna na niedobory wilgoci. . 

Nawożenie: Wystarczy raz w roku, wiosną podlać rogownicę roztworem nawozu dla roslin ogrodowych lub dla kwitnących roślin ogrodowych.

Przycinanie: zaraz po kwitnieniu przycinamy nisko pędy kwiatostanowe. Nadmiernie rozrośnięte kępy przycinamy na obrzeżach wiosną lub po kwitnieniu.

Odmładzanie: Stare kępy rogownicy często „łysieją” w środku. Aby je odmłodzić, skracamy mocno wszystkie pędy, następnie wykopujemy kępę, dzielimy ją na kilka części (odrzucając zaschnięte), które sadzimy na rabacie. Pora zabiegu: wczesna wiosna lub późne lato.

Rogownica - rozmnażanie

Z nasion: Wysiewamy je według przepisu na opakowaniu. Zakwitną za rok od wysiania.

Z sadzonek: Na przełomie sierpnia i września tniemy kilkucentymetrowe sadzonki wierzchołkowe. Ukorzeniamy je w pojemnikach z piaskiem, pod osłonami. W następnym roku przesadzamy na rabatę.

Rogownica - choroby i szkodniki

Szara pleśń. Pędy i liście brązowieją, pojawia się na nich szary nalot zarodników. Zwalczanie: opryski jednym z preparatów: Captan 50 WP, Dithane M45, Euparen Multi lub Teldor 500 S.C.

Mrówki. Budując gniazda, obsypują kępy roślin ziemią, powodując ich zamieranie. Stosujemy preparaty odstraszające mrówki, np. Preparat Na Mrówki Ekologic lub wywar bądź wyciąg z bylicy piołun, którym oblewamy gniazdo wybudowane pod rośliną.

1 z 1Rogownica
Fot. Shutterstock/Mariola Anna S